Jak funkcjonalnie urządzić pokój nastolatce? Proste rozwiazania młodzieżowego pokoju na poddaszu

środa, 13 lipca 2022

       Czwarta klasa to duża zmiana. Dziecko przestaje być uczniem klas najmłodszych, a staje się uczniem klas starszych. Nie tylko to się zmienia. Przeważnie dzieci idące do czwartej klasy czują się już "bardziej dorosłe". Ma to związek ze wspomnianym już statusem ucznia klas starszych, zmianą wychowawcy oraz dojściu nowych przedmiotów w szkole. Czwartoklasista to już nie dziecko, a jeszcze nie nastolatek. Jednak samo poczucie bycia uczniem klasy starszej, mobilizuje również do zmiany nastawienia do zainteresowań. 

Minęło zaledwie dwa tygodnie od zakończenia roku szkolnego, a moja przyszła czwartoklasistka w tym czasie jakby wydoroślała. Zabawy ma zdecydowanie inne niż w poprzednie wakacje, urosła i wyraża własne zdanie, popierając wszystko argumentami, które jednak są niepodważalne. To oznacza niesamowity skok rozwojowy. Dlatego czwartoklasistów nazwijmy nastolatkami lub młodzieżą. To w sumie już nie dzieci, a samodzielnie myślący ludzie wchodzący w wiek nastoletni.

Nie tylko zainteresowania, ale i otoczenie zmienia się wraz z wiekiem. Najbliższym otoczeniem jest własna przestrzeń. Pokój nastolatki powinien być funkcjonalny, ale też przytulny i wyrażający jej energię. Nie może przytłaczać i rozpraszać zbyt wieloma bibelotami, ale też powinien nosić znamiona tego, czym się interesuje. 

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju każdej uczennicy i ucznia, jest biurko i dobre oświetlenie. Biurko musi spełniać określone funkcje i wymagania. Chyba każdy nastolatek posiada komputer, który musi się mieścić na biurku, tak by nie przeszkadzał w odrabianiu lekcji i nauce oraz w niej pomagał. Odpowiednio ustawiony monitor również nie jest bez znaczenia. Biurko powinno mieć odpowiednio duży blat oraz miejsce na drobiazgi typu pojemnik z przyborami do pisania i rysowania, miejsce na książki i zeszyty. U mojej nastolatki dochodzi jeszcze funkcjonalność pod względem dominującej, lewej ręki. Pokój powinien być dobrze doświetlony. Latem nie jest to odczuwalne, jednak już jesienią należy zadbać, by w pokoju nie było zbyt ciemno. 

Sklep edinos.pl to szeroka oferta dla domu i ogrodu, jednak skupiłam się na wyposażeniu pokoju dla młodzieży. W jednym miejscu znalazłam dokładnie to, czego szukałam. Biurko z szufladą i półkami oraz idealną lampę sufitową. Dlaczego zmiana była tak istotna? Wcześniej w pokoju była lampa na jedną żarówkę, co niestety nie dawało takiego oświetlenia pokoju, jaki był potrzebny do komfortu przebywania w nim. Wcześniejsze biurko było pojemne, jednak nie pasowało do wnętrza na poddaszu.

Młodzieżowe biurko powinno nie tylko pasować do wieku, ale również dopasowywać się do rozwoju i zmian, jakie zachodzą u właścicielki. Wybór tego modelu daje takie możliwości, ale każdy oczywiście szuka przez pryzmat własnych potrzeb.

                                                                    dzienne światło

                                                          sztuczne oświetlenie


Dla pierwszych 20 osób mam bon towarowy na kwotę 50zł na hasło: edinos50

Artykuł sponsorowany.1 komentarze

  1. Ale ten czas ucieka! A jeszcze niedawno byla małą dziewczynką :) Śliczny pokój:)

    OdpowiedzUsuń