JAK DŁUGO POWINNY TRWAĆ PIERWSZE KOLONIE? CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE?

czwartek, 7 kwietnia 2022

      


       Pierwsze kolonie dziecka powinny być spełnieniem marzeń i oczekiwań zarówno głównego zainteresowanego, jak i rodziców. Powinny być wyczekane i pozostawić najwspanialsze wspomnienia. Dlaczego? Pierwszy wyjazd bez rodziców to krok milowy w rozwoju emocjonalnym. Test na zaradność i samodzielność, ale również symboliczne odcięcie pępowiny. Często zdarza się tak, że dziecko jest już gotowe na kolonie lub obóz w grupie rówieśników, jednak rodzic lub rodzice nie potrafią poradzić sobie z rozłąką. Dlatego należy podchodzić to tematu małymi kroczkami. Zarówno dla mocno zatroskanych rodziców, jak i dla młodego człowieka, który po raz pierwszy będzie zasypiał bez mamy za ścianą.

Jak wspomniałam pierwsze kolonie to ogromne emocje zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dobrze ich wybór dopasować do rzeczywistych możliwości oraz zainteresowań dziecka. Warto wspólnie z dzieckiem dokonać wyboru zgodnego z jego zainteresowaniami. Pełen wachlarz możliwości wyboru zapewnia indywidualne dopasowanie wypoczynku letniego oraz pełną satysfakcję z jego dokonania. Znając własne dziecko, należy dobrać długość turnusu to możliwości. Do wyboru są kolonie oraz obozy tematyczne 5, 7, 10, 14-dniowe.

Dzieci są różne. Dla jednych kolonie trwające pięć dni będą wyprawą życia, dla innych dwa tygodnie będzie za krótko. Zdecydowanie najbardziej należy zwrócić uwagę na reakcje dziecka na czas trwania kolonii. To ono ma być zadowolone i spokojne. W żadnym wypadku nie należy namawiać na wyjazd, jeśli wzbudza on w dziecku duży sprzeciw. Dziecko powinno być przygotowane na wyjazd. Oczekiwać go i cieszyć się na myśl o nim.

Chcąc rozwiać swoje i dziecka wątpliwości wystarczy sprawdzić ofertę pierwszego obozu dla dziecka. W zakładce "Najczęściej zadawane pytania" na pierwszej pozycja zamieszczona jest lista rzeczy do zabrania, ilościowo dostosowana do czasu trwania turnusu. Pytań i odpowiedzi na nie jest sporo. Jednak jeśli rodzice mają inne, mogą je po prostu zadać organizatorowi. W koloniach o obozach tematycznych, zwłaszcza tych pierwszych, chodzi o to, żeby dziecko było maksymalnie z nich zadowolone i miało bajeczne wspomnienia po powrocie.

Artykuł powstał we współpracy z hajdasztravel.pl


4 komentarze

 1. Moja najmłodsza wnuczka w tym roku jedzie na obóz sportowy, już tęsknię <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja strsza już nie chce jeździć, dla niej towarzystwo przyjaciół ważniejsze teraz.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ja również, sama nigdy nie była na koloniach, jeździłam za to na obozy harcerskie.

   Usuń