JAK DBAC O ZMYWARKĘ, ŻEBY LATEM NIE ŚMIERDZIAŁA

piątek, 9 lipca 2021
dom

 


    Zmywarka to jedno z najważniejszych rządzeń w domu, które nie tylko pomaga zaoszczędzić dużo czasu, wody i energii, ale również skutecznie i szybko pomaga posprzątać po każdym posiłku. Żeby służyła latami, w stanie idealnym, z przyjemnym zapachem, wystarczy pamiętać o kilku zasadach jej użytkowania.

Najczęstszym problemem zmywarki jest zapach, a właściwie smród stęchlizny, zepsutego jedzenia lub zbyt intensywnej chemii. By tego uniknąć, wystarczy stosować się do kilku wskazówek. Tak samo, jak pralkę, zmywarkę wystarczy zostawiać po umyciu uchyloną. Najlepszym rozwiązaniem jest zmywarka z funkcją samoczynnego otwierania po zakończonym cyklu mycia. Jednak również bez tej funkcji można po prostu pozostawić ją na trochę do wyschnięcia lub zablokować zamykanie np. korkiem do wina. Sucha zmywarka, nawet zamknięta, nie wydzieli niepożądanego zapachu.

Kolejnym ważnym krokiem w kierunku czystej, higienicznej i zadbanej zmywarki, jest regularne opróżnianie i mycie filtra oraz mycie całej zmywarki. Tutak pozostaje zakasać rękawy i zdemontować filtr, wyczyścić go, zdjąć "śmigła" podające wodę, je również umyć. Może zdarzyć się, że otworki zatkają się przez pestki cytryny, wtedy wystarczy strumień wody, by się ich pozbyć. Kolejnym etapem mycia zmywarki jest zwyczajnie szmatka, którą należy umyć wnętrze urządzenia. Tak samo, jak myje się zlew w kuchni, zmywarkę należy również utrzymywać w czystości.

Stosowanie płynu lub tabletek do mycia bardzo pomaga w regularnym, samoczynnym myciu zmywarki. Moim hitem są tabletki, które wrzuca się jednocześnie z cyklem mycia do naczyń. Ma to ogromną zaletę. Nie marnuję wody i prądu w pustym cyklu, jednocześnie przedłuża to żywotność zmywarki. Każde urządzenie ma zakodowany przebieg i dodatkowe puste mycie, kieruje go bliżej końca.

Zapach do zmywarki w formie zawieszki lub cytryna. Wybór należy do użytkownika, sama stosuję skórki z cytryn, jako odświeżacza. Zmywarka zawsze pachnie, nie jest przesycona chemią i nie wydziela, jak dla mnie drażniącego, sztucznego zapachu.

W chłodniejszym okresie łatwiej zadbać o czystość i zapach zmywarki. Z założenia jest ona po to, żeby nie trzeba było stać przy stosie naczyń przy zlewie. Jednak latem warto opłukać każde naczynie przed włożeniem do zmywarki, ponieważ resztki pod wpływem temperatury zaczynają się psuć i śmierdzieć.

Masz jakież pytania, a może swoje sposoby na zachowanie czystości i miłego zapachu zmywarki?

0 komentarze

Prześlij komentarz