ORGANIZACJA PRACY I NAUKI W DOMU, CZYLI RODZINA TO DRUŻYNA

czwartek, 19 listopada 2020

          Do niedawna dom był dla każdego miejsce wypoczynku, odskocznia od pracy i nauki. Obecnie dom to biuro, szkoła, kino, restauracja, sala zabaw, miejsce relaksu, co prawda wątpliwe, ale jednak. 
Jak wszystko spiąć w działający mechanizm, gdy szef domaga się dokumentów na wczoraj, zoom przy zdalnej nauce nie działa, drukarka wypluwa kolejne prace domowe oraz zmieniony plan lekcji, obiad przypala się na kuchence, pralka nie wiruje, a robot sprzątający zaplatał się we frędzle od dywanu? Spokojnie. Dzień jak co dzień. Ustalenie kilku prostych zasad potrafi zdziałać cuda.

BUDZIK

To znienawidzone urządzenie naprawdę pomaga w organizacji. Zamiast budzić się dwie minuty przed rozpoczęciem pracy i lekcji, warto nastawić go chwilę wcześniej.

OKNO

Regularne wietrzenie pomieszczeń. Banał? Nie. Prawidłowa wentylacja to zdrowsze mieszkanie oraz lepsze samopoczucie.

DWA WDECHY I SKŁON

Po wywietrzeniu oddycha się lepiej, głębokie wdechy, dotleniają mózg, kilka skłonów? To zapewni wytrzepanie pościeli, naciągniecie prześcieradła.

Minęło 5 minut od pobudki, a już dzień wydaje się piękniejszy.

KAWA LUB TO, CO LUBISZ

Zapach świeżo zaparzonej kawy, ziół lub po prostu szklanka wody. To zaledwie kilka minut, ale poranny rytuał zdecydowanie poprawi jakość poranka.

ŚNIADANIE

Wystarczy wyjść z lodówki kilka randomowych produktów, dorzucić na stół pieczywo, masło, talerze i sztućce. Herbatę lub zioła zaparzyć w dzbanku i każdy domownik sam zdecyduje, co zechce zjeść.

ROZKŁAD ZAJĘĆ

Warto przypiąć do lodówki  tablicę informacyjną z rozkładem dnia domowników. Zawsze może nastąpić nieoczekiwana zmiana, przerwa w dostawie prądu, błąd platformy do nauki, ale mając świadomość, kto, o której godzinie powinien być w danym miejscu, zdecydowanie poprawia organizację.

WYZNACZENIE CZASU PRACY

Czasem może zdarzyć się luźniejszy dzień, innym razem będzie gonił termin. Tutaj ważna jest komunikacja. Należy głośno i wyraźnie powiedzieć o godzinach pracy. W tym czasie nikt nie powinien innym przeszkadzać. Jeżeli ktoś ma problem z samodyscypliną, sam powinien wyznaczyć sobie czas pracy i trzymać się go.

PRACA PRZY BIURKU, A PIŻAMA TYLKO W ŁÓŻKU

Zdecydowanym wrogiem organizacji pracy zdalnej jest łóżko. Samodyscyplina w wyjściu z niego, zmiany piżamy na choćby dres, od razu daje +10 do chęci pracy.

KAWA W FILIŻANCE

Nie każdy lubi kawę. Ale warto zadbać o estetykę. Może to być kawa w filiżance, herbata w ulubionym kubku, czy woda w fajnej szklance. Wprowadzanie normalności w obłędzie zdalnej pracy i nauki czyni każdy dzień przyjemniejszym.

TO NIE DZIAŁA!

Zdarza się. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Czasem każdy ma chęć usiąść w kącie i zacząć krzyczeć. Krzyk jest dobrym sposobem na rozładowanie napięć, można z niego uczynić zabawę, choć w kryzysowych monetach nikt o tym nie myśli.

Pies nasikał na dywan, drukarka pokazała brak tuszu w najważniejszym momencie drukowania dokumentów, obiad się przypalił, dzieci kłócą się o kolejną grę, internet działa niczym służba zdrowia, a tobie głowa pęka? Wszystko da się wyprostować. Małymi kroczkami, z ustaleniem priorytetów. Dzieci mogą wyprowadzić psa na spacer, plamę na dywanie wystarczy zaprać i zasypać sodą, by zniwelować zapach. Zamówienie tuszu do drukarki to w sumie dwa dni,  ale zawsze można dokumentu wydrukować u kogoś zaprzyjaźnionego.

Nie wszystko będzie zawsze działało jak w zegarku. Czasem pójdzie gładko, innym razem pod górkę. Jednak razem jest zawsze lepiej niż samemu. Chcesz zobaczyć, jak funkcjonują inne rodziny? Wejdź na www.rodzinatodruzyna.pl

Konferencja RODZINA TO DRUŻYNA to rozmowy o rodzinie ze znanymi i lubianymi twórcami. Dlaczego warto wziąć udział w konferencji? Rozmowy o rodzinie, o jej roli w przestrzeni medialnej, przekazywanych wartościach, ale również przekonanie się, że nie zawsze u każdego wszystko idzie zgodnie z planem, są inspiracją do powielania dobrych schematów oraz przekonania się, że każda rodzina ma podobne dobre i gorsze momenty. Jak zorganizować pomoc w nauce, dzielić domowe obowiązki czy planować zakupy? To i inne ciekawe tematy już 21.11.2020r podczas konferencji, udział w niej jest bezpłatny, jest również szansa na zdobycie ciekawych nagród.Artykuł sponsorowany

2 komentarze

  1. Oj nie jest łatwo zorganizować prace czy naukę w domu. Przebranie podomki czy piżamy na bardziej codzienne ubranie oraz odpowiednia postawa przy krześle wiele ułatwia 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Jako osoba od wielu lat pracująca w domu potwierdzam - nie pracuje się w piżamie! :)

    OdpowiedzUsuń