NAJGŁUPSZE ZABOBONY W JAKIE WIERZĄ LUDZIE

środa, 29 sierpnia 2018
czary i wróżby
 

         Ludzie to zwierzęta stadne. Ciągnie ich do życia w społecznościach. Ludzie do życia potrzebują innych ludzi, większość potrzebuje wiary. Nie mówię tutaj i religii, choć jest to silnie związane. Ludzie zwyczajnie usiłują w coś wierzyć, ta wiara dodaje im sił i pewności siebie. Ludzie religijni zazwyczaj równie mocno wierzą we wszelkie przesady i zabobony. Choć wiara katolicka to wyklucza, to najwięcej osób zabobonnych to właśnie dzieci kościoła.

Ma to związek z głęboką wiarą we wszystko, co jest wpajane od najmłodszych lat. Również w zabobony i przesądy. Oto najgłupsze, jakie usłyszałam:

" Jak sól się rozsypie, należy zasypać cukrem, żeby kłótni nie było". Powszechnie wiadomo, że jeden pierdolnik należy zakryć drugim. Sól łatwo sprzątnąć, po cukrze wszystko marze się i lepi kilka dni. Świetna wróżba ;)

"Jak dziecko idzie do pierwszej klasy, to wkłada mu się na szczęście do plecaka pępuszek, który odpadł". Pominę, to, że odpada pępowina, ale po co to ze sobą nosić? I ważniejsze pytanie: czy ktoś naprawdę to przechowuje tyle lat?

"Do nowego domu/mieszkania, należy jako pierwsze wnieść obrazek matki boskiej karmiącej i stół z krzesłami, zapewnia one dostatek, wprowadzić się należy w środę lub sobotę. W żadnym wypadku nie wolno wnosić pierwszego łózka, wróży to rychła śmierć w rodzinie". Dobrze, że o tym nie wiedziałam, bo przeprowadzałam się 11 razy, jakbym znała przesąd to mogiła...

"Nigdy nie wolno kłaść się do łóżka z nogami skierowanymi do okna, wróży to rychła śmierć" gdyby, o tym wcześniej wiedziała, pewnie już bym nie żyła ;)

"Nie śmiej się przy jedzeniu, bo będziesz mieć głupiego męża/żonę" mój małżonek, chyba musiał się turlać ze śmiechu podczas każdego posiłku, to teraz ma.

"Nie wolno nikomu mieszać w kubku lub szklane, bo namieszamy mu w życiu" o kulfa... wciąż komuś mieszam...

"Nie należy trzymać otwartego klozetu, bo sprzyja to uciekaniu gotówki: a ja myślałam, że utopieniu komórki czy innych niepływających rzeczy.

Nie powinno się stawiać łóżka sypialnego pod belką, powoduje to choroby", kur... wiedziałam, że mieszkanie na poddaszu nie jest zdrowe, może nie przez belki,ale przez walenie się regularnie w skosy już tak.

"Kiedy spadnie na podłogę nóż, należy go nadepnąć" tylko po co? Żeby skaleczyć się w stopę lub but uszkodzić?

"Pranie małego dziecka należy zebrać przed zmrokiem" w sumie logiczne, inaczej zawilgotnieje.

"Gdy umiera stara panna, tego samego wieczoru umrze również 7 żonatych mężczyzn" w tym miejscu pobudziła się moja wyobraźnia, co do panny, po której zgonie zeszło zapewne pół wsi ;)

Moim hitem jest "Życzenie komuś szczęścia, przynosi nieszczęście" jednak ludzie sami sobie na głowę ściągają kłopoty 👹

Polecam również.

6 komentarze

 1. Jezusie, nawet nie wiem co napisać. Serio, ludzie w takie rzeczy wierzą? Lol.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty mieszkasz bliżej miasta, to nie masz takich jazd z zabobonami ;)

   Usuń
 2. O matko boska, wielu z nich nie xban, wiele mnie rozśmieszyło, kiedyś nie było TV to ludzie wymyślali teraz wiele komedię włączyć

  OdpowiedzUsuń
 3. Ło matko! Powinnam już dawno nie żyć! :D Zawsze śpię z nogami skierowanymi do okna i dobrze mi z tym. W szpitalu natomiast wywozi i wwozi się pacjenta głową do wyjścia z tych samych powodów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby człowiek wiedział o wszystkich przesądach to by chyba ze strachu zszedł :)

   Usuń