CZY ZMIENIAJĄC KUCHNIĘ GAZOWĄ NA INDUKCYJNĄ MUSISZ WYMIENIĆ WSZYSTKIE GARNKI?

czwartek, 3 października 2019
dom

       Płyty grzejne indukcyjne wymagają garnków i patelni z metalu zwanego ferromagnetykiem. Tylko on jest kompatybilny z kuchenką indukcyjną. Inne garnki nie będą na indukcji zwyczajnie działały. Takie opinie słyszałam, jednak po kilkumiesięcznych testach i obserwacjach doszłam do zaskakujących wniosków/ Nie trzeba pozbywać się wszystkich garnków i patelni, jakie wcześniej służyły na kuchence gazowej.

Czym charakteryzują się garnki dostosowane do płyty indukcyjnej? Przede wszystkim dno, musi być idealnie płaskie, dlatego na starcie należy pozbyć się garnków, których dno stało się choćby minimalnie wypukłe. Ich wygląd zależy tylko od projektu i fantazji producenta. Mogą być szklane, żeliwne, emaliowane, pokryte powłoką żywicy lub w surowym, ale eleganckim stalowym wykończeniu. Wąskie dno, a rozszerzenie ku górze zapewnia mniejsze zużycie energii podczas gotowania. Każdy garnek, rondel, czajnik, kawiarka, czy patelnia muszą jednak mieć oznaczenie producenta, że nadają się do użytku na kuchni indukcyjnej.


Przy pierwszym podejściu do indukcji wypróbowałam wszystkie posiadane garnki i patelnie. Patelnie odpadły od razu. Garnki miałam dostosowane do indukcji już wcześniej. Zdziwiłam się, ale żeliwny szkliwiony garnek również współpracuje z płytą indukcyjną. Co więcej, misa z robota Kenwood również współpracuje z indukcją-to przypadkowe odkrycie, nie stosuję go i więcej nie postawie tej misy na płycie.


Świetnym pomysłem są adaptery do indukcji. Są dostępne w różnych rozmiarach i zamiast wymieniać wszystkie garnki, wystarczy kupić dwa-trzy adaptery i stosować te, które w kuchni były dotychczas. Dzięki adapterowi mogę na płycie indukcyjnej używać szybkowaru, który mam od jakiś dwudziestu lat. Również pełnoletni sokownik, spokojnie dalej robi soki dzięki adapterowi.


Wybór garnków czy adaptera pod stare zależy tylko od zasobności portfela, sentymentu do poprzednich garnków oraz rzeczowego określenie czy naprawdę na tych, które mam mogę nadal gotować, czy jednak potrzebuję nowych.


O płycie indukcyjnej pisałam TUTAJ 

0 komentarze

Prześlij komentarz