PANIKA! TO SKUTEK USTAWOWO WOLNEGO DNIA 12 LISTOPADA

czwartek, 25 października 2018


     W związku z ustawą uchwaloną tuż po północy w środę, 12 listopada tego roku ma być dniem wolnym od pracy. Ma to na celu odczucie święta Odzyskania Niepodległości, które to wypada w niedzielę. Jednak, zamiast cieszyć, ten dzień podzielił naród. Od wczoraj narasta panika wywołana dyskusją, co w związku z planami na dzień 12 listopada 2018 r?
Tego dnia, tj. w poniedziałek 12.11.2018 r. jest ustawowo wolne od pracy. Jednak nie dla każdego. dzień 12 listopada nie jest dniem wolnym od handlu. Jednak jest dniem wolnym od pracy i nauki. Większość instytucji nadal nie podała oficjalnego stanowiska czy w tym dniu pracuje, czy nie. Jednak otrzymałam nieoficjalne informacje jak ma ten dzień wyglądać w szkołach, specjalistycznych przychodniach, sądach, urzędach oraz w handlu.

12 listopada tego roku szkoły będą zamknięte. Ustawa gwarantuje szkołom dzień wolny od pracy. To daje również uczniom szkół dzień wolny. Dezorganizuje to podstawę programową, która była zaplanowana na ten dzień /przypomnę tylko, że na początku roku szkolnego, dyrektorzy placówek ustalają dni wolne od nauki, biorąc pod uwagę święta oraz przysługujące im dodatkowe dni wolne, dzięki tym ustaleniom, nauczyciele planują swoją pracę na rok z góry/. Choć jestem pewna, że każdy nauczyciel sobie z tym poradzi, to już część rodziców może mieć nie lada problem. Co w tym czasie z młodszymi dziećmi? Przypomnę tylko "Dni wolne od nauki, to dramat rodziców dzieci najmłodszych klas" W niektórych placówkach przewidziane są dyżury świetlic, przedszkola również mają pracować, choć krócej niż w inne dni.

Kolejnym problemem są zamknięte w tym dniu sądy. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na stronach, jednak dowiedziałam się, że sprawy wyznaczone na ten dzień, zostaną przełożone na inny termin. To samo dotyczy specjalistycznych poradni. Wizyty lekarskie z dnia 12 listopada, zostaną przeniesione na inny termin. Skutkuje to zamieszaniem i rozczarowaniem, po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na swoją kolej. Jednak na pocieszenie można zrobić zakupy. W czasie, gdy pracujący w handlu rodzice nie wiedzą, co 12 .11 zrobić ze swoimi dziećmi, ty możesz śmiało iść na zakupy. Ale tu również nie poszalejesz. W związku z dniem wolnym wzięciu jakiegokolwiek sprzętu na raty może być utrudnione z powodu dnia wolnego dla pracowników banków. O ile w przypadku niedużych kwot kwestię zakupu na raty, rozpatruje automat, o tyle przy większych musi zweryfikować zdolność kredytową człowiek, którego w tym dniu nie ma w pracy. 

Dla przypomnienia: zmuszenie pracownika do przyjścia do pracy w dniu ustawowo wolnym może skutkować karą od 1-30 000 zł. Choć być może skusi kogoś wizja odebrania wolnego za ten dzień w innym terminie lub odebrania przy wypłacie podwójnej stawki za pracę w święto i sam się zgłosi do pracy w tym dniu.

3 komentarze

  1. Jest yo mega dezorientacja i dezorganizacja .Dlaczego też jedni mogą mieć wolne a inni zapieprz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tam ide do pracy i nie mam nic przeciwko :) Rodzina zostaje w domu, a ja sobie odpocznę i pofotografuje :)

    OdpowiedzUsuń