NOWY WNIOSEK NA 500+

piątek, 28 lipca 2017
 
      
      Świadczenie 500+ nie jest bezterminowe, właśnie rozpoczyna się okres ponownego składania wniosku na niego. Już 1 sierpnia można składać wniosek na nowy okres zasiłkowy. Program 500+ działa od kwietnia 2016 r. Wtedy należało złożyć oświadczenie o dochodach za 2014 r. Świadczenie było przyznane do września 2017 r. Ze względu na to, że wszystkie zasiłki przyznawane są na rok, a ten był wyjątkowo przyznany na 1,5 roku, należało przedstawić dochody sprzed dwóch lat. Obecnie będzie to dochód za rok 2016. Niezależnie do dochodu, nadal na drugie i kolejne dziecko można składać wniosek, by otrzymać świadczenie. Oczywiście na dzieci do lat 18. Nie ważne czy się uczy, czy nie. Jeśli masz dziecko, które jest pełnoletnie, to dopiero kolejne nieletnie liczy się, jako pierwsze. Na pierwsze dziecko, kryterium dochodowe nie uległo zmianie. Nadal jest to 800 zł netto na członka rodziny, 1200 zł netto, jeśli jest w rodzinie dziecko niepełnosprawne. By kontynuować otrzymywanie świadczenia bez przerwy, wniosek musisz złożyć do końca sierpnia 2017 r. Jeżeli z różnych przyczyn złożysz wniosek dopiero we wrześniu, dostaniesz świadczenie w listopadzie, jednak z wyrównaniem za październik.

Wnioski o udzielenie świadczenia z Programu 500 zł na dziecko można złożyć:
- w urzędzie gminy,
- listem poleconym lub drogą internetową (system Emp@tia, profil zaufany ePUAP, portal usług elektronicznych ZUS
- większość banków, które prowadzą bankowość internetową.

Lubisz już mnie? Polub
                                                      

Musisz jednak pamiętać, że jeśli twoje dziecko w ciągu roku zasiłkowego kończy 18 lat, to zasiłek przestaje przysługiwać. Dlatego, jeżeli masz na utrzymaniu pociechę urodzoną w roku 1999, zgłoś to w urzędzie. Wtedy świadczenie będzie ci przysługiwało do dnia jego urodzin. W przypadku niezgłoszenia faktu pełnoletności dziecka będziesz zmuszona/zmuszony oddać nienależnie pobrany zasiłek. Jeśli np. twoje najstarsze dziecko kończy w tym roku 18 lat, to po jego urodzinach, młodsze będzie brane pod uwagę, jak pierwsze. Pamiętać też musisz, że między poprzednim składaniem wniosków a obecnym, nastąpiła podwyżka wynagrodzeń. Ma to ogromny wpływ na to, że wielu rodziców straci świadczenie 500+, gdyż nie zmieszczą się już w kryterium dochodowym.

Ważne jest to, że ulga prorodzinna, czy zwrot podatku na dzieci oraz pobierane alimenty wliczają się do dochodu. 

W związku z ujednoliceniem terminów, od 1 sierpnia można również skałdać wniosek na zasiłek rodzinny i aleimentacyjny. 

Podobny artykuł

13 komentarze

 1. Dzięki Bożena! Czyli mam chwilę czasu aby to ogarnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto pamietać, bo nie jest to świadczenie przyznane bezterminowo.

   Usuń
 2. Dobrze, że o tym piszesz. Mnie nie dotyczy, ale pewnie sporo mam skorzysta a przez życie w biegu mogło im to wypaść z głowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ukrywam że nie lubię tej całej papierologii i wizyt w urzędach i u komornika... Ale cóż... Nie ma wyjścia i trzeba zaplanować dzień na zalatwienie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja pobieram tylko na jedno dziecko, więc szybko załatwiam to przez bank :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za przypomnienie, sierpień to miesiąc wyjazdowy jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy chyba jest w pędzie urlopowym, dlatego łatwo przeoczyć termin.

   Usuń
 6. Niestety nie napisze nic mądrego. Nie mieszkam w Pl od 12 lat i nie wiem za wiele ale cieszę się ze jest ktoś kto może poradzić rodakom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo osób zapomniało lub nie wiedziało o ponownym składaniu wniosku na świadczenie. U nas w kraju jest ten problem, że jak zaczyna się jakiś program to jest o nim głośno, kolejne etapy są omijane medialnie szerokim łukiem, bo ilość osób, która nie wyrobi się w terminie to zysk dla państwa.

   Usuń
 7. No właśnie i znów trzeba się pofatygować do UG i powypisywać te różne świstki. Ale jak chce się kasę, to trzeba się poświęcić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie starasz się na pierwsze dziecko, to możesz złożyć wniosek online.

   Usuń