GRY DLA CAŁEJ RODZINY

poniedziałek, 26 września 2016
         

                W naszym przepastnym regale z grami jest dużo propozycji, o których chcę wam opowiedzieć. Często dostaję pytanie o gry dla konkretnych grup wiekowych. Dziś prezentuję kilka dla dzieci od 4 lat do...99. Tak, te gry rosną razem z waszymi pociechami. Dokładnie tak samo bawią przedszkolaka, nastolatka i rodziców. Dwie propozycję są od 10 lat do 99. Tempo to gra podzielona na dwie opcje: część dla dzieci i część dla dorosłych. Grać w nią mogą same dzieci, sami dorośli lub towarzystwo mieszane. Skąd u mnie taka rozbieżność? Dzieci mają: 4 lata, 10 lat, 19 lat. Te gry pozwalają scalić całą rodzinę przy wspólnej zabawie.  Jestem pewna, że propozycje przypadną wam do gustu, tak, jak nam.

Super Farmer
Super Farmer&Borsuk

Niesamowita gra dla całej rodziny. Uczy sztuki kalkulacji, podejmowania decyzji oraz konsekwencji. Króliki, świnki, krówki, koniki, wilki lisy i borsuk-trzymają w napięciu od początku gry, do samego końca. Nietypowe kostki wzbudzają emocje podczas każdego rzutu. Nas Super Farmer bawi od ok 15 lat. Niedawno w nasze ręce trafiła nowa wersja z Borsukiem, który jest czymś w rodzaju Jokera. Gra budzi emocje na nowo.
Wiek graczy 4+ 

          Na zdjęciu nasz ok 15-letni Super Farmer. Poniżej widać różnice między tamtym, a z wersją z Borsukiem. Zmieniony jest kształt kart, psy są figurkami, oczywiście dochodzi BORSUK, różnią się też kolorem kostek. Poza tym zabawa równie dobra


Wilki i owce

                Skoro Super Framer to i Wilki i owce. Równie fajna gra polegająca na wyborze koloru owieczek i tworzeniu stada. Jednak owce można łączyć tylko wtedy, gdy pasują do reszty kolorem, ogrodzeniem lub gęstym lasem. Warto zdobyć leśniczego, który broni stado przed wilkiem.

Pomimo opisu spokojnie dla dzieci od 4 lat 


Grzybobranie w zaczarowanym lesie.

Tej gry nie trzeba przedstawiać. Chyba każdy ją zna.  Bawi od lat, wiele firm podjęło się produkcji własnej wersji.  Na naszym polu gier i zabaw gości od ok 17 lat. Kilka dni temu w nasze ręce trafiła wersja z czarownicą. Klasyczna gra z naszego dzieciństwa została pokazana w nowej odsłonie. Trójwymiarowa plansza, dodatkowe zwierzątka, urozmaicone zasady i Czarownica, która sporo namiesza.
Wiek graczy 4+ (osobiście uważam, że  spokojnie  od 2.5 letniego dziecka pod nadzorem rodzica)
CVlizacje
Zdecydowanie wesołą gra podróżnicza. Gracz przebywa epoki, najważniejsze historyczne wydarzenia, architekturę, wynalazki pokazane z zdecydowanie innym świetle niż robią to nauczyciele w szkole. Tak jak w prawdziwym życiu, nagromadzone dobra, gracz wymienia na wynalazki, domostwa i narzędzia. Im jest bogatszy, tym lepiej mu się powodzi. Lubisz płakać ze śmiechu? To gra dla ciebie
Wiek graczy 10+

 Lisek Chytrusek

Zręcznościowa gra, która dostarczy dobrej zabawy. celem gry jest rzucanie jajkami w liska,  a właściwie w tarczę pod nim. Każdy trafny rzut oddala liska od twojego kurnika, za to przybliża go do kurnika przeciwnika. Jeśli lisek trafi do kurnika, wystraszona kurka wyskakuje, a ty zdobywasz punkt. Świetna zabawa niezależnie od wieku. U nas bawią się zarówno dzieci, my-rodzice, jak i dziadkowie. Pomaga rozładować energię dziecka, wyśmiać się do woli, nauczyć trafiania do celu oraz koncentracji.

wiek 4+
Trzy małe świnki

Chyba każdy zna bajkę o trzech małych świnkach. To jedna z gier, bez których nie wyruszamy w podróż. Zajmuje na całe godziny. To zabawna gra dla najmłodszych, ale i starszych. W każdym wieku można grać według własnych zasad lub tych z książeczki  (48 kombinacji ustawienia-24 z wilkiem, 24 bez wilka). Maluchy mogą ustawiać na planszy domki tak by chowały się w nich świnki lub stały pomiędzy domkami. Dla starszych jest pokazany układ świnek, należy wtedy ustawić domki na planszy tak, by wszystkie się zmieściły. Nie jest to jednak takie proste, na jakie wygląda. Wraz z kolejna układanką wzrastają poziomy trudności. Jeśli chcesz by twoje dziecko poćwiczyło cierpliwość, logiczne myślenie, podejmowanie decyzji i trenowanie szybkości. To idealna gra. Nie jest to jedyna gra, którą mamy z serii.
Wiek graczy 4+
Mądry Zamek

         Druga z gier z serii SMART. Szczerze? Kiedy ją odpakowałam poczułam rozczarowanie. Kilka drewnianych kloców za tę cenę? Wzięłam do ręki instrukcję i zrozumiałam o co w grze chodzi. Z kilku klocków można wyczarować różne kombinacje ustawień. W kolejnych poziomach trudności, łączenie ich wydaje się sprzeczne z prawem grawitacji. Jednak przy odpowiednim ustawieniu jest wykonalne. Gra nadaje się dla 2,5-3 letniego dziecka, które będzie po prostu budowało, dla przedszkolaka rozumiejącego rysunkowe zasady oraz dla nastolatka, który zechce wytężyć umysł i wbrew logice budować stabilny zamek. 
Tempo

Gra wzbudzająca emocje i dużo śmiechu. Plansza złożona jest z trzech dwustronnych części- do dowolnego ułożenia. Gracze ustawiają się na starcie, każdy wybiera swoja drogę, losuje pytanie i przez 30 sekund wszyscy odpowiadają na nie. Oczywiście by utrudnić, Odpowiedź musi być na wybrana literę.  Są dwa stopnie trudności: karty dla dzieci i karty dla dorosłych. Gra pobudza umysł, zagrzewa do walki, uczy szybkiego i logicznego myślenia, pozwala wykazać się nawet komuś bardzo nieśmiałemu-30 sekund pozwala przezwyciężyć wrodzone wahanie przed odezwaniem się. U nas mnóstwo łez, oczywiście ze śmiechu.


Hej to moja Ryba!

           Szalona gra rodzinna, w której stada pingwinów ścigają się na topniejącej krze lodowej w zdobywaniu ryb. Od słońca kra szybko się topi, a przeciwnicy zabierają smakowity obiad.  Gracz za wszelką cenę musi chronić pingwiny przed utknięciem na samotnej krze. Decyzyjność, dobre posunięcia i przebojowość-tego uczy gra.
Wiek graczy 8+
             Zupełny przypadek sprawił, że  wybrałam gry Granna, ale po wzięciu szóstej do ręki, postanowiłam być konsekwentna w wyborze. To nie wszystkie gry z tej firmy, które są u nas.  Piszcie, jakie gry was interesują, mam jeszcze ok 50 sztuk do pokazania (przez 19 lat bycia mamą trochę  się uzbierało). W kolejnych częściach z grami nie tylko dla dzieci zobaczycie gdy firm: Granna , Trefl, Hasbro, Alexander, Ravensburger, Global, Pictireka, Kapitaan Nauka, Czuczu, Egmont i wiele innych, które kochamy całym sercem za to, że są.

 Wpisy będą podzielone na grupy:

- gry dla jednego dziecka (nie potrzeba towarzystwa do zabawy
- nauka ortografii
- nauka tabliczki mnożenia
- gry rodzinne
- gry dla malucha
- gry dla przedszkolaka
- gry dla dorosłych
- precyzja i cierpliwość
- logiczne myślenie

Bez obaw, gdy nie będą się powtarzały, jak wspomniałam mamy ich dużo.

Lubisz już mnie? Polub
                                                      

Jakie gry najbardziej lubicie, co wam pokazać, by było ciekawie?

16 komentarze

 1. Też z córką uwielbiamy gry i napewno zakupimy fajnie opisane :) pozdrawiam Patrycja Z-a

  OdpowiedzUsuń
 2. Gry świetne są dla dzieciaków 👍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko, dla dorosłych też. My również się świetnie bawiły grając:)

   Usuń
 3. Fajne gry, kiedyś grałam w takie gry z całą rodziną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wnuki ci rosną możesz już nimi grać. Następne propozycję będą dla maluszków :)

   Usuń
 4. U nas też sporo gier :) Bardzo lubimy spędzać w ten sposób czas razem i dzięki temu wskakują posty z grami na bloga :)
  Tych, które pokazałaś nie mamy żadnej, ale mamy inne od Granny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie macie?
   U nas gry jakoś "same się zebrały". Gramy od zawsze. Jedną z moich pierwszych gier był Chińczyk, talia kart-graliśmy w wojnę, Piotruś, bierki, grzybki i gra elektroniczna (tak ponad 30 lat temu, na płaską baterię) z kilkoma planszami. Gry zostały nam zaszczepione w dzieciństwie :) <3

   Usuń
 5. Super propozycje, będę obserwować kolejne, tym bardziej, że sezon prezentowy się zbliża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sezon prezentowy i sezon zachorowań :( Ten czas w domu też jakoś trzeba przetrwać, z grami można całkiem przyjemnie :)))

   Usuń
 6. W taką grę to o ja sama bym z chęcią zagrała :D

  OdpowiedzUsuń