DLACZEGO WARTO JEŚĆ ZUPY?

czwartek, 18 marca 2021


 Dzień bez zupy jest dla mnie dniem straconym. Kiedy pracowałam na etacie, na pierwsze śniadanie jadłam zupę.  Szerokie grono osób to dziwiło, dla mnie było to poranne rozgrzanie organizmu, dostarczenie energii, wartości odżywczych oraz smaczny i pożywny posiłek na start. Zdecydowanie lepiej i sprawniej pracowało mi się zawsze po porannej zupie.

Znam ludzi, którzy nie jadają zup. Znam również takich, których przekonałam do ich jedzenia i pokochali je. Dlaczego? Dawniej w czasach naszego dzieciństwa, mamy i babcie gotowały zupy zawiesiste, ciężkie, zaprawiane zasmażką z mąki oraz kraszone na wpół surowymi skwarkami. Była np. botwina lub szczaw grubo siekany, co wielu dzieciom nie odpowiadało. Zupa była często jedynym ciepłym daniem, wiec musiała być na tyle treściwa, by nasycić. Dlatego zupy traktowane były, jako jadło dla biedoty.

Odczaruję jednak temat zup. Dziś zupy są zdecydowanie zdrowsze i podawane w atrakcyjniejszej wersji. Choć oczywiście tradycyjny rosół nadal króluje na polskich stołach, to rzadziej spotyka się czerninę, zarzucajkę, zalewajkę czy kartoflankę.  Wśród szerokiego wachlarza do wyboru są zupy warzywne, owocowe, warzywno-mięsne, z grubo i drobno siekanymi składnikami lub zmiksowane na krem. Wybór jest szeroki i tylko wyobraźnia nas ogranicza. Zupę można ugotować ze wszystkiego. Z tzw. przeglądu tygodnia można skomponować wykwintne danie. Przy zupach krem warto zadbać o estetykę. Gotując zupę z białych warzyw, warto wyłowić marchewkę przed zmiksowaniem i pokroić ją do gotowego kremu, jako dodatek dekoracyjny. Tak samo w przypadku zupy dyniowej, czy dyniowo-pomidorowej, warto z niej wyłowić zielone warzywa, by nie „popsuły” koloru.

Rosół to temat rzeka. Ile gospodyń, tyle wersji rosołu. Oczywiście każdy ugotowany z sercem i każdy smaczny. Rosół w tradycyjnej wersji z makaronem krajanką jest stałym elementem niedzielnego obiadu w wielu domach. Mniej popularne wersje z kostką z kaszy manny i mięsnymi pulpecikami, z ziemniakami zamiast makaronu lub z dodatkiem cytryny to równie smaczne i warte podania wersje.

Pomidorowa jest również uznawana za jedną z najbardziej lubianych zup. Oczywiście są osoby, które uznają  pomidorową z ryżem lub tylko z makaronem. Można ją przygotować z koncentratu pomidorowego lub ze świeżych pomidorów. Może być z dodatkiem śmietanki lub niezaprawiana. Najlepsza zawsze jest zupa krem ze świeżych pomidorów z dodatkiem mozzarelli oraz grzanek, ale to oczywiście subiektywna opinia.

Jeśli jednak nadal nie przekonują cię te argumenty, może naukowe podejście będzie dla ciebie lepszą motywacją, by zacząć gustować w zupach.  Zupa nawadnia organizm, to dodatkowa szklanka lub dwie płynu, którą dostarczasz organizmowi.  Zupa jest bogatym źródłem witamin, minerałów i składników odżywczych. Oczywiście nie może być poddawana zbyt długiej obróbce termicznej, ale przy obecnych możliwościach, jakie dają nam płyty grzewcze ustawiane na czas, czy elektryczne urządzenia gotujące, łatwo wyznaczyć czas gotowania, by uzyskać z zupy, jak najwięcej.  Zimą warto wybrać zupy rozgrzewające z czosnkiem, imbirem, cebulą. Latem chłodniki na bazie jogurtów, zielonego lub kiszonego ogórka czy botwinki.

Teraz podstawowe pytanie: jaką zupę ugotować na początek? Wybór jest naprawdę duży, na https://www.przepisy.pl/  znajdziesz wiele pomysłów, a  także gotowe menu jeśli akurat nie wiesz, co ugotować.

 

1 komentarze