Bon turystyczny, jak naprawdę działa, gdzie i jak go zrealizować i czy ktoś z niego w ogóle skorzysta?

czwartek, 23 lipca 2020

      W dniu 18 lipca 2020 r.  weszła w życie ustawa o Polskim Bonie Turystycznym. Świadczenie ma na celu wsparcie polskich rodzin, które korzystają z innego świadczenia, jakie jest powszechnie nazywane 500+. Na każde dziecko przysługuje bon turystyczny w wysokości 500 zł, w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, dodatkowy bon, również w kwocie 500 zł. 

Bon turystyczny można będzie wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Nie podlega on wymianie na gotówkę. Można go będzie zrealizować tylko i wyłączenie na terenie kraju. Jednak nie będzie to proste. Dopiero od 25 lipca 2020 r. hotele oraz obiekty turystyczne mogą deklarować chęć realizacji Bonu Turystycznego w ramach pobytu. Bon Turystyczny będzie mogła zrealizować rodzina, która przyjedzie do obiektu wraz z dzieckiem/dziećmi, na które on przysługuje, nawet jeśli dziecko/dzieci są na tyle małe, że rodzice nie płacą za ich pobyt w hotelu. Bon jednak będzie trzeba aktywować z wyprzedzeniem.

W jaki sposób otrzymać Bon Turystyczny?

Bon Turystyczny znajduje się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Należy zalogować się na swój profil PUE ZUS lub stworzyć Profil Zaufany i dopiero zalogować się na profil PUE ZUS. Tam w zakaładkach należy odnaleźć Polski Bon Turystyczny i wygenerować go. 

Bon Turystyczny jest w formie elektronicznej, to szesnastocyfrowy kod, który należy podać przy płaceniu za pobyt w obiekcie hotelowym. Jednak nie każdy przyjmie taką formę płatności. Hotel lub gospodarstwo agroturystyczne, muszą znajdować  się na liście obiektów, które zadeklarowały udział w programie Polski Bon Turystyczny. Listę podmiotów, które zadeklarują chęć udziału w realizacji Bonu Turystycznego, znaleźć będzie można na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bonem Turystycznym można będzie zapłacić za pobyt z góry. Czyli jeśli jest on ważny do 31 marca 2022 r., opłacić nim można do tego czasu np. letni urlop w roku 2022. Lub np. w tym roku refie zimowe 2021. 

Za co można zapłacić Bonem Turystycznym? Za pobyt w hotelu, w gospodarstwie agroturystycznym, za kolonie, zimowisko, imprezy turystyczne.  

Bon Turystyczny jest wolny od podatku i nie wlicza się go do dochodu. 

0 komentarze

Prześlij komentarz