MIÓD I SYROP Z MNISZKA LEKARSKIEGO-PRZEPISY I ETYKIETY W PDF DO WYDRUKU

niedziela, 26 kwietnia 2020
etykiety do wydruku


         Mniszek lekarski, zwany często mleczem. O tym, że to błędna nazwa, dowiedziałam się dopiero kilka lat temu. Występuje powszechnie, jako chwast. Stosowany jest od dawna w medycynie ludowej. Wykorzystywane są liście, korzeń i kwiaty. Jednak dziś skupimy się na kwiatach. Z nich to właśnie przygotowuje się miód i syrop.

Miód z mniszka lekarskiego 
  • 400-500 kwiatów mniszka lekarskiego
  • 2 duże cytryny
  • 0,5 litra wody
  • 1,5 kg cukru
Po zerwaniu kwiatki odstaw na 2-3 godziny, by lokatorzy mieli szanse opuścić swoje domostwa. Po tym czasie oderwij żółte części kwiatków i wsyp je do garnka. Jeśli zostawisz zielone końcówki, miód wyjdzie ciemniejszy, ale również będzie smaczny. Cytryny obierz i pokrój drobno, dodaj do kwiatków, zalej wszystko wodą i zagotuj. Kiedy ostygnie, odstaw na dobę. Na drugi dzień odciśnij na sitku i ściereczce płyn, wytłoki wyrzuć. U mnie sprawdza się do tego wyciskarka wolnoobrotowa. Do płynu wsyp cukier, gotuj 40 min na małym ogniu. Jeśli nie zgęstniał pogotuj jeszcze trochę lub dosyp cukru. Osobiście eolę wersję z odparowaniem niż dosładzaniem. Zlej do czystych, wyparzonych słoiczków, po ok. 2-5 godz., pokrywki zaczną prztykać, znaczyć to będzie, że miodzik się zawekował. 

Miód z mniszka wykorzystuję najczęściej, jako dodatek do herbatetykiety do wydruku

Syrop z mniszka lekarskiego
  • 450-500 kwiatków mniszka lekarskiego
  • 3 cytryny
  • 1l wody
  • 1.5 kg cukru
Kwiatki potraktuj, jak na miód, zalej je sokiem wyciśniętym z cytryn i wodą, zagotuj. Odstaw na dobę. Po tym czasie zlej sok, odciśnij kwiatki, by odzyskać, jak najwięcej. Możesz użyć wyciskarki wolnoobrotowej. Wsyp cukier i gotuj na małym ogniu przez 1.5 godziny. Zlej do wyparzonych butelek, dobrze zakręć.

Syrop z mniszka lekarskiego posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Idealnie nadaje się do sprawdzonej pomocy przy bólu gardła oraz przy kaszlu.


Zarówno miód, jak i syrop możesz przezchowywać kilka lat. Nie zepsują się, jeśli słoiki i butelki będą  dobrze oczyszczone i wyparzone. 

4 komentarze