WIGILIA I ŚWIĘTA - GOTOWE PRZEPISY NA 12 POTRAW WIGILIJNYCH, CIASTA ORAZ ŚWIĄTECZNE DANIA

piątek, 13 grudnia 2019
12 dań na wigilię i ciasta na święta

    Święta to radosny czas wśród bliskich, kultywowanie tradycji oraz przekazywanie jej najmłodszym. Nic tak nie jednoczy, jak wspólne gotowanie, dlatego warto zaangażować w przygotowania do świąt całą rodzinę. Wspólne lepienie uszek i pierogów, kolędy przy kręceniu maku
na makowiec, dobra zabawa przy ważeniu kandyzowanych owoców na keks oraz wybór rybki na kolację wigilijną to nie tylko fajnie spędzony czas, ale przede wszystkim chwile, które zapadają w pamięci na lata. Najtrudniejsze w przygotowaniach jest wymyślanie potraw na święta oraz Wigilię. Niby wszystko zgodnie z tradycją, a jednak dochodzą nowe smaki, nawyki oraz pomysły na zdrowsze wersje dobrze znanych dań. By zaoszczędzić czas sobie i wam drogie czytelniczki, przygotowałam z pomocą Przepisy.pl menu na 12 dań na Wigilię, propozycję świątecznych ciast oraz menu na święta. 


12 potraw na Wigilię 


Barszcz czerwony z uszkami i majerankiem 
Zupa grzybowa po kasztelańsku 
Pierogi z kaszą gryczaną 
Pierogi ze szpinakiem i fetą 
Świąteczne łazanki z kapustą i grzybami 
Groch z kapustą 
Uriel - karp smażony 
Karp w galarecie 
Śledzie po kaszubsku z octem 
Sałatka śledziowa z warzywami 
Sałatka jarzynowa błyskawiczna 
Kompot z suszu 

Nie wyobrażam sobie Wigilii bez czerwonego barszczu z uszkami, karpia w galarecie, przepis tutaj i kompotu z suszu. Tydzień przed świętami nastawiam buraki na zakwas z buraków, jesienią suszę owoce na kompot. To dla mnie naturalne, że przygotowuję wszytko tak, jak pamiętam to z domu, tak jak nauczyła mnie teściowa. Na początku próbowałam, jak połączyć wyniesione z domu tradycje z tradycjami w domu męża. Okazało się, że teściowa nie trzyma się sztywno tego, co zna od lat, ale jest otwarta na wprowadzanie nowości. 

Dlatego w pierwszy i drugi dzień świąt pozwalamy sobie na rodzinne odwiedziny i goszczenie najbliższych. Jednak robimy to w sposób przemyślany, tak by spędzić święta z najbliższymi, a nie na gotowaniu. Tak więc, mięsa pieczone idealnie sprawdzają się w roli obiadu oraz do pokrojenia na półmisek. Zupy wigilijne świetnie smakują także podczas świątecznego śniadania, a sałatka jarzynowa, którą chyba robią wszyscy, to idealny dodatek zarówno do obiadu, jak i na kolację. 


Pierwszy dzień świąt. 


Śniadanie 

Śledź 
Karp w galarecie 
Groch z kapustą 
Pierogi z kaszą gryczaną 

Obiad 

Pieczony schab w sosie chrzanowym 
Pieczone ziemniaki 
Sałatka jarzynowa 
Zupa grzybowa 

Kolacja 

Dowolnie, ale lekko, pamiętaj, żeby się nie przejadać 

Drugi dzień świąt. 

Śniadanie 

Sałatka śledziowa 
Sałatka jarzynowa 
Pasztet 
Karp smażony 

Obiad 

Pieczona karkówka w sosie żurawinowym 
Mix kaszy/pęczaku 
Kiszona kapusta lub ogórki kiszone 
Barszcz z uszkami 

Kolacja 

Zdecydowanie bardzo lekka 


Ciasta na święta 


Keks 
Makowiec 
Piernik 
Miodownik Jak sprawić, by przygotowania do świąt były proste i spokojne? 15 grudnia upiecz keksy 
16 grudnia upiecz piernik, marmoladą przełóż go tuż przed Wigilią 
17 grudnia ulep uszka i pierogi, ugotuj, osusz i zamroź, naprawdę nic się nie stanie jeśli zrobisz to wcześniej niż w Wigilię 
18 grudnia upiecz spody do miodownika, krem przygotujesz w Wigilię 
19 grudnia przygotuj buraki na zakwas 
20 grudnia zamarynuj mięso/mięsa na obiad 
21 grudnia upiecz makowca 
22 grudnia upiecz pasztet 
23 grudnia upiecz mięsa przygotowane w marynacie, przygotuj karpia w galarecie 
24 grudnia poproś najbliższych o pomoc i udział w ostatnich porządkach oraz przygotowaniu posiłków 

Jeśli nie do końca podchodzi ci gotowe menu, które przygotowałam specjalnie na tegoroczne święta, sprawdź na przepisy.pl, tam w zakładce okazje - Wigilia i święta znajdziesz aż 491 inspiracji z gotowymi przepisami oraz zdjęciami dań. Jednak przelicz siły na zamiary i zaplanuj przygotowanie dań tak, by gotowanie i pieczenie było radością, nie obowiązkiem. Pamiętaj też o takich przysmakach, jak jogurt, płatki na mleku i pomidorowa lub rosołek dla dzieci, bo może się okazać, że to dla nich największy rarytas w święta.
3 komentarze

  1. Nic z tego, żadnych 12 potraw. Jestem bezrobotna, bez środków, czyli co dostanę to mam ;) Czasem spada mi jakiś dar losu, ale przed świętami liczyć to cud :D

    OdpowiedzUsuń
  2. No z Tobą to można wejść w temat Świąt, a jak wiesz ja jeszcze daleko, bo właśnie wróciłam z Brukseli, jutro przylatuje Cyprek, a wieczorem Blogowigilia (wybierasz się?). W klimat Świąt wejdę pewnie tuż przed, bo wcześniej nie widzę szansy. Tak wyszło w tym roku, ale podzielimy się z rodziną przygotowaniami i będzie dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  3. My na święta się dzielimy gotowaniem. Część robię ja, część mama, a część babcia ;)

    OdpowiedzUsuń