NIE MUSISZ NA SIŁĘ KAMIĆ PIERSIĄ

wtorek, 10 lipca 2018
DOBRA MATKA PODAJE MM

    Ostra nagonka na mus karmieniem piersią rozwija się w najlepsze. Od nawoływania do wyjścia z cienia przeszła do szykanowania matek karmiących mieszankami. Nie neguję dobroci, jakie niesie za sobą naturalne karmienie, ale kiedy wiedziałam, jak jeszcze kilka miesięcy temu kobiety głośno wołały, że chcą decydować o własnym ciele, a teraz te same kobiety odmawiają tego prawa innym, to jest to bardzo słabe.
Kiedy kobieta mówi, że ma dość karmienia, zamiast wsparcia słyszy: "Musisz", "Powinnaś", "Daj dziecku to, co najlepsze", "Nie poddawaj się", "Walcz mimo wszystko"... Drogie panie, wykarmiłam troje dzieci własnych i przy ostatnim dziecku, dodatkową dwójkę dokarmiałam. Własną piersią. Wiem, że to tanie, wygodne i dobre. Jednak sfrustrowana mama, która marzy tylko o tym, by pijawka odczepiła się od niej, nie jest dobrą mamą. Przeszłam ten etap przy drugim dziecku. Nie kupuję pieprzenia, że dziecko potrzebuje bliskości, musi się wytulić oraz matka ma być szczęśliwa, że może karmić. Gówno prawda. Mleka miałam tyle, że mogłam karmić jeszcze kilkoro. Mimo to moje dziecko wisiało na piersiach przez 11 miesięcy. Wyobraźcie sobie przez rok mieć 1.5 minuty na dobę na prysznic i max dwie, żeby iść do toalety. W innym wypadku był wrzask. To dziecko prawie wcale nie spało. W pierwszej dobie złapało dwie godziny snu. Za to wciąż jadło i darło się. Z wiekiem wcale się to nie poprawiło. Zaburzenia snu towarzyszyły nam 8.5 roku. Wyobraźcie sobie dziecko kończące druga klasę, które budzi się z wrzaskiem średnio 5 razy w nocy. Codziennie budzi się ze wschodem słońca i wrzeszczy. Leczenie zaburzeń snu orz nadpobudliwości trwało kilka lat. Wiec, kiedy słyszę, że ktoś namawia kobietę, żeby trwała w koszmarze karmienia, którego nie chcę, czuję wewnętrzny sprzeciw. Wmawianie młodej mamie, że dziecko ma prawo dzień i noc na niej wisieć nie jest normalne. Ciągłe wiszenie dziecka na cycu nie jest normalne.

Nie neguję karmienia piersią. Jest tanie, wygodne, łatwiejsze w obsłudze, zawsze pod ręką, itd, jednak jeśli jest dla kobiety tym, za co nienawidzi macierzyństwa, powinna z niego zrezygnować. KP ma sens, kiedy zarówna mama, jak i dziecko czują się przy nim komfortowo. Jeżeli żadnej ze stron lub jednej nie odpowiada, warto zmienić je na mm. Nikt nie ma prawa oczekiwać od kobiety, że ta zaciśnie zęby i przeczeka. Ona już te zęby zaciskała, kiedy rodziła. Powiedzcie wreszcie głośno światu, że nie każde dziecko jest karmione piersią. Te zdrowe, szczęśliwe i bardzo kochane, wychowane są czasem też na butelce. Nie dlatego, że mamy nie chciały im dać tego, co najlepsze, ale właśnie dlatego, że chciały.

Mama, która zdecyduje się na podanie butelki, jest tak samo dobrą i kochającą mamą. A już na pewno lepszą od obłąkanej, zaszczutej desperatki, która karmi piersią, bo tak trzeba. Nie, nie trzeba. Są inne opcje. Każda kobieta ma prawo do decyzji o własnym ciele. Również do tego, czy poda pierś, czy butelkę.


17 komentarze

 1. Słuszna uwaga. Nic na siłę. Też mam podobne doświadczenia z karmieniem i problemami dziecka ze snem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z bliskości można czerpać przyjemność na różne sposoby, nie koniecznie poprzez kp. Szczęśliwa mama to najlepsza mama.

   Usuń
 2. nie mam dzieci,ale póki co pogląd dokładnie taki sam jak piszesz, buntuję się przed wmawianiem kobietom, że coś 'muszą'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ani co powinny. Każda z nas ma swój rozum i ma prawo wsłuchania się w samą siebie.

   Usuń
 3. Według mnie nie powinno się tak kategoryzować matki na dobre i złe ze względu np. karmienia, czy nie karmienia piersią. Pozostawmy to ich sumieniom i tyle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co ma sumienie do kp czy mm? Taki sam posiłek. Dziecko nakarmione, przybiera na wadze, rośnie. Gdzie w naturalnym rozwoju sumienie? Serio pytam.

   Usuń
 4. ja generalnie jestem za wyborem. w tej kwestii również. karmienie piersią jest dla dziecka zdrowsze, ale nie uważam że komfort matki jest mniej ważny. w ogóle jestem przeciwniczką zmuszania się. karmienie piersią jest zdrowsze, ale mleko modyfikowane też nie jest żadną trucizną przecież.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przeciwniczką do zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek.

   Usuń
 5. Jestem przykładem, że karmienie piersi nie jest dla każdego. Zaczęłam od braku brodawek, które z czasem Córeczka wyciągneła. Potem zaczął się niesamowity ból przy każdym karmieniu. Każdy mi mówił, że to normalne na początku i że jeszcze 2 tyg i przejdzie... Nie przeszło... Wytrzymałam 2 miesiące, gdzie każde karmienie było związane ze stresem i płaczem z bólu, konsultowałam się z 3 położnymi laktacyjnymi, wykonywałam córeczce masaże wyciszające odruch kąsania, miałam co drugi dzień ogromne zastoje, których ani Córeczka ani laktator nie mógł ściągnąć, leżałam z zapaleniem piersi i wysoką gorączką, stwierdzono u mnie objaw Renualda, skończyło się na szpitalu i ściąganiem ropieni, potem znaleźli gronkowca i dali antybiotyk. I dzieki temu antybiotykowi moja przygoda z karmieniem dobiegła końca. 2 miesiące męki- tak moge to skwitować. Zapierałam się, że chce kp, bo to pierwsze dziecko, bo mam duży biust i jest tam pokarm, bo chcę dać to co najlepsze. Myślę, że gdyby dłużej to potrwało to mogłoby się to skończyć jakąś depresją, bo wspominam te 2 miesiące, jako coś okropnego... Teraz Córeczka je mm, jest szczęśliwa, pogodna, spokojna, tak samo jak i ja. Dziewczyny, Nie ma co się zapierać na siłę.

  Pozdrawiam,
  Szczęśliwa Mama

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniały artykuł. Bardzo chciałam karmić piersią, w ciąży tyle się naczytałam że myślałam że już wszystko wiem... Rzeczywistość zweryfikowała moje poglądy. Dziś karmię mm, ale jestem przeszczęśliwą mamą i boli mnie agresywne wciskanie mi kp... Jakby rodzaj karmienia czyni z kogoś zła lub dobra matkę.
  Potrzeba więcej takich artykułów jak ten, dziękuję Ci że nie boisz się mówić o tym głośno!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak mialas tyle mleka to widocznienie mialas widzy .. po tym artykule widac jakie masz wyrzuty sumienia i tyle .zaburzenia snu do 8,5 roku zwalasz na kp ... masakra ... ale na cos trzeba zwalic... terror matek karmiacych mlekiem modyfikowanym szerzy sie coraz bardziej ... a matki kp nigdy nie szykanuja matki kmm.. po prostu same matki karmiace mm mowia o sobie ,ze sa gorsze mimo ,ze nikt tak o nich nie mowi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co Ty babo wpisujesz za bzdury? To właśnie te od kp najbardziej terroryzuja inne matki. Też przestalam kp przez te wszystkie naciski wokól, bo miałam już tego dość i bardzo się cieszę, że przeszłam na mm, bo to była najlepsza decyzja. Teraz mam zdrowe i radosne dziecko, które mi nie choruje w porównaniu do dzieci koleżanek karmionych cyckiem.

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bliskość matki z dzieckiem nie tylko poprzez karmienie piersia moze byc okazywana
  Nic na siłe

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie karmiłam piersią, chociaż bardzo chciałam :). Była duża nagonka na mnie w szpitalu. Niemal wpędzili mnie w depresję. Walczyłam i walczyłam o karmienie piersią, ale dziecko nie chciało ssać, albo possało trochę i było ciągle głodne. Mój kochany mąż w końcu zakończył moją walkę i dziecko wykarmiłam butelką. Teraz ma prawie 4 lata. Rośnie jak na drożdżach i w ogóle nie choruje :).

  OdpowiedzUsuń
 11. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/dieta-niemowlaka/15-faktow-o-mleku-kobiecym-najzdrowszy-pokarm-dla-niemowlaka,556_5646.html
  Fakty są jasne. Gdyby mamy nie mogły karmić, to ludzkość nie przetrwałaby. Co innego - brak odpowiedniego wsparcia, niesamowite zmęczenie po porodzie, osłabiony odruch ssania na skutek sz.cz.e.p.i.e.n.i.a (niepożądany odczyn posz.cz.epien.ny, którego sama doświadczyłam), dokarmianie noworodka mm w szpitalu przez pielęgniarki, żeby dziecko dłużej było grzeczne (pielęgniarki zmęczone, przeciążone pracą) a mamy szczęśliwsze, bo mogą wypocząć po ciężkim porodzie. Żołądeczek dziecka jest sztucznie rozciągany a naturalne rozkręcenie laktacji potrzebuje czasu. W naturze wszystko się dopasowywuje a jak się w tę naturę ingeruje butelką, to zaburzamy ten proces... I potem piętrzy to górę problemów. Dobrego doradcę laktacyjnego należy poszukać... dyplomowanego z certyfikatem
  http://laktacja.org.pl/konsultanci-ibclc-oraz-doradcy-cdl/
  Sama miałam ten problem, mleka dużo, dziecko mega śpioch, typowy "leniuszek", co mu się ssać nie chciało (nie miał siły?), nie przybierał na wadze, położna środowiskowa każe dokarmiać mm., pediatra też... Byłam o krok od depresji, dodam - 3 dziecko, więc doświadczenie w k.p. duże. Moja desperacja podyktowana ...instynktem? podpowiadała, że muszę poszukać rozwiązania, powalczyć jeszcze trochę... Natknęłam się na konsultanta laktacyjnego, który skierował mnie do certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Poradnia laktacyjna przyszpitalna ani położna słowem nigdy nie wspomniały o kimś takim... Położna chyba nawet się na mnie obraziła, ze szukam pomocy na siłę (w jej przekonaniu) gdzieś dalej a przecież ona jest doświadczoną pielęgniarką środowiskową. Na ostatni patronaż już nawet nie przyjechała. A wystarczyło kilka razy podawać mm. łyżeczką, a dziecko wzmocniło się trochę i przez kilka dni intensywnie odciągając pokarm laktatorem pobudzać laktację. Żadne butelki, nie ma "niezaburzających laktacji"! I częste dostawianie. Wiem też, że bez wsparcia męża nie dałabym rady i bez jego cierpliwości. Pomagał dokarmiać naszego malutka łyżeczką i efekt jest taki, że mija 17 m-cy karmienia, które uwielbiamy i które naprawdę daje mnóstwo radości i przekonania, że warto było przez kilka tygodni pomęczyć się...
  Tym samym absolutnie nie potępiam mam na mm. Wiem, że to mocno skomplikowana sprawa i chyba najważniejsze jest wsparcie bliskich osób, cierpliwość i dobre nastawienie, że dam radę. O technikach karmienia, właściwym przystawianiu do piersi, pobudzaniu laktacji, zastojach, czyli problemach dnia powszedniego pisze mądrze h.a.l.f.i.j.a Kolejna dobra dusza, która naprawdę dużo wie i pomaga innym. Przy 3 dziecku w końcu nie trzymałam restrykcyjnej diety i jako jedyne dziecko nie miało kolki.

  OdpowiedzUsuń

To miejsce dla ciebie,
ale zanim skomentujesz pamiętaj, że ten blog to w dużej mierze ironiczne spojrzenie nie tylko na macierzyństwo, pokazane ze specyficznym może, ale jednak poczuciem humoru.