DLACZEGO NIE WOLNO NA SIŁĘ ODPIELUCHOWAĆ DZIECKA?

poniedziałek, 3 kwietnia 2017

             Na długo przed internetowymi poradnikami "jak odpieluchować dziecko" mieliśmy babcie i sąsiadki, które prały nam mózgi swoimi radami. "Taki duży, a ze smokiem", "Taka duża i
płacze", "Taki duży i jeszcze pieluchę nosi? A klapa w dupę i na nocnik!". Nawet jeśli obecnie nie znasz takich porad napadają na ciebie zewsząd poradniki odpieluchowujące. Fora i grupy trzęsą się od pytań "jak wreszcie odpieluchować?". Zaczynasz odnosić wrażenie, że każdy wie, jak odpieluchchować malucha, tylko nie ty, Co więc zrobić, gdy dziecko nie chce rozstać się z pieluszką, a na widok nocnika ucieka  z krzykiem? Nic. Zdecydowanie nic na siłę. Na wstępie olej to, że Tadzio od tej spod piątki siedzi już w wieku trzech miesięcy, że Zosia od Rudej spod ósemki w wieku dziewięciu miesięcy jada na obiad schabowego z kapustą.  Brajanek z naprzeciwka mając jedenaście miesięcy chodzi już bez pieluchy. Na pozór wygląda na to, że twoje dziecię  jakieś opóźnione. Siadać zaczęło po pół roku, Mając 9 m-cy dopiero stawało przy meblach. Samodzielne kroki zrobiło dopiero po piętnastym miesiącu, a w wieku dwóch lat, nawet nie myśli o rozstaniu z pieluszką. I dobrze, po coś w końcu są te rozmiary powyżej trójki.


Dlaczego masz nie brać udziału w wyścigu szczurów w odpieluchowaniu? Dla dobra własnego dziecka. Jakie są wiec argumenty, żeby pieluszka została na pupie, do czasu, aż dziecko samo zdecyduje o jej zdjęciu?

STRES

Nikt nie czuje się komfortowo, gdy jest zmuszany do robienia nieznanego. Bez ostrzeżenia, na siłę. Tym bardziej małe dziecko. Próba zabrania pieluszki będzie kojarzyła się dziecku z czymś nieprzyjemnym, to powoduje niepotrzebne nerwy.

ZAPALENIE UKŁADU MOCZOWEGO

Obsesyjne pilnowanie, by dziecko nie zasikało dywanu i sadzanie go co chwilę na nocnik , może bardzo niekorzystnie wpłynąć na układu moczowego. Maluch nie chcąc tracić cennego czasu zabawy, może wstrzymywać mocz. To może prowadzić np. do zapalenia pęcherza,  problemów z nerkami.

BRAK KONTROLI

Chociaż ta gałąź pediatrii jest jeszcze słabo rozwinięta, na dziś wiadomo, że próby wymagania od dziecka młodszego niż ok 18 miesięcy mogą przynieść odwrotny skutek. Maluch poniżej półtora roku, nie jest w stanie zapanować nad odruchami fizjologicznymi. Sadzanie go na siłę na nocnik i wymaganie sygnalizowania potrzeb mija się z celem. Dziecko nie czuje, że musi skorzystać z nocniczka,

MOCZENIE NOCNE

Usilne namawianie dziecka na odpieluchowanie. Dążenie do korzystania z nocnika może skutkować nocnym moczeniem w późniejszym wieku. Z grupy dzieci 3-10 lat, połowa zostaje poddana leczeniu zaburzeń oddawania moczu. Moczenie nocne często spowodowane jest małą pojemnością pęcherza, a pęcherz rośnie tylko do czasu kiedy nie każe się dziecku sikać o określonych porach. Presja na nocnik, kiedy dziecko jest zbyt małe, może doprowadzić do niedorozwoju układu moczowego.

Podsumowując. Próby pozbycia się pieluszki przed drugim rokiem życia dziecka mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Doprowadzenie dziecka do nerwicy, zahamowanie wzrostu pęcherza, długoletnie leczenia zapaleń układu moczowego oraz zaburzenia oddawania moczu. Oczywiście jeśli dziecko samo wykazuje chęć do siadania na nocnik, nic nie stoi na przeszkodzie, by z niego korzystało. Jednak wszystko ze zdrowym podejściem i bez wywoływania stresu.


Przy starszej dwójce popełniłam wszystkie błędy odpieluchowania, a ty?

18 komentarze

 1. Mój starszy synek odpieluchowal się szybko i bezproblemowo, uwielbiał swój nocniczek.niestety z mlodszym mamy trudniej

  OdpowiedzUsuń
 2. My akurat jesteśmy w trakcie odpieluchowywania. Chociaż muszę przyznać, że długo czekałam na odpowiedni moment, bo córka ma już 2,5 roku. Wcześniej były jakieś próby, ale mieliśmy problem z tym, że gdy była bez pieluszki, potrafiła nie sikać nawet przez 8 godzin. Dlatego też wtedy dałam sobie spokój, a teraz próbujemy znowu, ale już jest lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorsze pierwsze zrażenie i wstrzymywanie, powodzenia :)

   Usuń
 3. Starsza dwójka była u mnie odpieluchowała do 18 m-cy. Było ok. Syn się odparła od pieluch więc ich brak był dla niego lepszy. Córka po prostu nie bała się nośnika to siadała. Natomiast najmłodsza broniła się i czekałam, aż sama zdejmie pieluchy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo tak, pamiętam teksty o tym, że już powinnam syna sadzać, bo taki duży, a ciągle z pieluchą (miał rok). Przeczytałam gdzieś, że między 1,5 a 2 rokiem życia dziecka dopiero wykształca się u niego kojarzenie, że robi siku czy kupę, więc dopiero wtedy kupiłam nocnik i zaczęliśmy się zapoznawać. Najpierw pokazałam dziecku, co to, wyjaśniłam, do czego służy... A brak zainteresowania syna potraktowałam jako coś normalnego, nie naciskałam. Nocnik stanął w łazience, gotów w razie czego do użycia, ale stał kilka miesięcy. Kiedy synek zaczynał wołać sam z siebie, że ma kupę, że mam mu zmienić pieluszkę, wyciągnęliśmy nocnik i wtedy spróbowaliśmy. Odpieluchował się w dwa tygodnie.

  Także czysta prawda - bez nacisków, na spokojnie - czekać na odpowiedni moment, etap :) Jak to mówi pediatra moich dzieci: czy widziała pani/pan kiedyś dorosłego z pieluchą? (W sensie taką od dziecięcości ;)) No właśnie. Nie ma takich. Więc na każdego przyjdzie pora :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam zarzucano, że córka długo śpi ze smokiem. Miała trzy lata, jak sam go odrzuciła ;)

   Usuń
 5. Uważam ze nie ma co na siłę dziecka zmuszać. Przyjdzie czas to się nauczy wszystkiego 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się zdecydowanie. Odpieluchowanie córeczki poszło sprawnie jakoś krótko po 2 urodzinach. Za to dalej śpi w pieluszce, chyba raz w życiu miała "suchą noc". Ma 3,5 roku. Nie zmuszam, rozmawiamy, próbowała spać bez, zawsze sika. Ona też by już chciała spac bez pieluchy. Nie chcę wywierać presji, z z drugiej strony chciałabym pomic. Myślę tez, że wynika to ze strasznie mocnego snu (nic jej nie budzi) - czego oczekiwać w tym przypadku? Mozesz coś doradzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Syn odpieluchował się bardzo szybko. Odparzał się od tetry i ceratowych pampersów-takie były 20 lat temu. Co dwie godziny w nocy sadzałam go na śpiąco na nocnik. Noce były suche. czy było to dobre? Nie wiem. Teraz bym tego nie robiła.

   Usuń
  2. Mamy dokladnie to samo, córka 3,5 sika praktycznie co noc, niby nie chce juz pampersa na noc ale czy to ma sens? tez spi i nie czuje ze się posika

   Usuń
 7. Mój synek ma dopiero 15 miesięcy i podchodzę do tego z dużym luzem :) Ale chyba w najbliższych tygodniach podejmę pierwszą próbę, bo zaczął świadomie pokazywać na pampersa, gdy jest akcja :) Ale nie spieszy mi się - to musi od niego wypłynąć :) Ale drażnią mnie te matki, co ich dzieci sikają już od 6 miesiąca na nocnik, a my jesteśmy jakieś niedorajdy życiowe :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Presja otoczenia i chwalenie się...tylko w sumie czym? Tym, że psuja dziecku kręgosłupy, niszczą układ moczowy i narażają na nerwicę? Do bani, lepiej pow woli.

   Usuń
 8. Starsza dwójka była u mnie odpieluchowała do 18 m-cy. Było ok. Syn się odparła od pieluch więc ich brak był dla niego lepszy. Córka po prostu nie bała się nośnika to siadała. Natomiast najmłodsza broniła się i czekałam, aż sama zdejmie pieluchy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz rację, ja jestem w ogóle przeciwko zmuszaniu dziecka do czegokolwiek, ale niektóre mamuśki chcą być "lepsze" :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Często się słyszy, że kiedy w użyciu były pieluchy tetrowe, można było z nich szybciej zrezygnować. Chciałam ich używać, kiedy urodziło się pierwsze dziecko, ale szybko przestałam. Nikt nie dał mi podstawowych informacji, jak ich używać. Przy drugim dziecku trafiłam w telewizji na program o NHN (polecam poszukać, nie chcę się rozpisywać na kilka stron) i przyjęliśmy ten sposób wychowania (syn miał 5,5 mies.) Nie jest tak (i 30 lat temu też nie było), że małe dziecko świadomie komunikuje swoje potrzeby fizjologiczne. My zrezygnowaliśmy z pieluch tetrowych na dzień, kiedy syn miał 15 miesięcy. Wiedzieliśmy kiedy mniej więcej zechce sikać i on czekał, aż go wysadzimy. Kiedy miał 20 miesięcy, sam odmówił założenia pieluchy na noc, trochę później zaczął mówić, że chce siku i nie musieliśmy go pytać. Nie chciałam tu siać propagandy, bo rozumiem Twój punkt widzenia (moje starsze dziecko zrezygnowało z pieluch po ponad 2,5 roku), ale myślę, że warto wiedzieć, że jest coś takiego jak naturalna higiena niemowląt czy wychowanie bezpieluchowe. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla mojej starszej córci siadanie na nocniku było początkowo zabawą, kolejną aktywnością dnia aż zrozumiałą o co w tym chodzi. Miała jakieś 1,5 roczku. Młodsza jest właśnie w tym wieku. Na razie oznajmia, kiedy jest już po ;), a czasem nawet, kiedy czuje potrzebę pokazuje na pieluszkę, jednak na widok nocnika ucieka ;) Intryguje ją natomiast muszla klozetowa, więc chyba postawimy na nakładkę na deskę dla dzieci. Powoli, bez stresu.

  OdpowiedzUsuń
 12. My na to mamy jeszcze czas, córka jest jeszcze malutka ;)

  OdpowiedzUsuń