Kilka lat nie było ataku grypy na masową skalę. W tym roku wirus grypy i grypopodobnych szaleje na całego. Moja rodzina również nie uchroniła się przed chorobą U każdego z nas choroba miała inny przebieg. Wspólnym mianownikiem były wahania temperatury. Kiedy u
chorego ona wzrasta, jest to objawem obrony organizmu przed chorobą. W moim przypadku reakcja była odwrotna. Przez kilka dni temperatura wynosiła 35 stopni. To oznaczało osłabienie. Jednak dzieci gorączkowały. Młodsza córka miała temperaturę miedzy 38,3-39 stopni. Natomiast starsza miała do 40,1 stopnia. Z temperaturą młodszej radziłam sobie z powodzeniem, u starszej było zdecydowanie ciężej. Po połączeniu leków temperatura się obniżała, jednak gdy przestawały działać znów rosła.
Po co jest gorączka?
Podwyższona temperatura ciała kosztuje organizm dużo. Pochłania siły, jednocześnie powodując namnażanie się przeciwciał walczących z chorobą. Więc pomimo dyskomfortu pomaga to zdrowieć.
Stan podgorączkowy.
Stan podgorączkowy dorosłego człowieka wynosi 37 stopni. Do 38 stopni nie powinno się jej zbijać. To naturalna walka organizmu podczas choroby i nie wymaga wspomagania. Jednak dalszy wzrost należy już kontrolować.
Gorączka może być podzielona na podstawie wysokości temperatury
37-38,0 °C – stan podgorączkowy
38,0-38,5 °C – gorączka nieznaczna-niska
38,5-39,5 °C – gorączka umiarkowana
39,5-40,5 °C – gorączka znaczna
40,5-41,0 °C – gorączka wysoka
>41 °C – hiperpireksja
W jakich miejscach należy mierzyć temperaturę?
-pod pachą-prawidłowa temperatura 36,6 °C – najmniej dokładny pomiar z medycznego punktu widzenia
-w jamie ustnej-prawidłowa temperatura 36,9 °C
-w odbytnicy-metoda rektalna, dla niemowląt-prawidłowa temperatura 37,1 °C– najdokładniejszy pomiar z medycznego punktu widzenia.
-w uchu – mierzona jest temperatura błony bębenkowej-prawidłowa temperatura 37,1 °C
Dorosły człowiek sam orientuje się, że ma gorączkę, jednak dzieci, zwłaszcza małe nie powiedzą, że dzieje się nimi coś niedobrego. Jakie więc objawy mogą wskazywać na to, że dziecko ma gorączkę? Doświadczone mamy, czy babcie, stwierdzają to na "rękę". Wystarczy dotknąć dziecko:
-gorące są plecy, ale skóra na pozostałych partiach ciała jest chłodna i nierzadko pokryta zimnym potem, zwłaszcza rączki i nóżki
-twarz dziecka jest znacznie zaczerwieniona - na policzkach pojawiają się wypieki
-dziecko ma przyspieszony oddech
-jest niespokojne lub bardzo senne
-może odczuwać ból w okolicy karku, czoła lub ból gardła, nierzadko pojawia się uczucie zatkanego nosa
-u niemowląt pojawia się biegunka, ale może także towarzyszyć gorączce u większych dzieci, tak samo jak wymioty czy bóle brzucha
Domowe sposoby na obniżenie gorączki:
jednak zanim po nie sięgniesz, najpierw musisz choremu podać lek przeciwgorączkowy i stosować je pół godziny po zażyciu leku, jeśli nie skutkuje.
-chłodne okłady-nie zimne, żeby nie było wstrząsu-okłady należy robić na czoło i skronie, pod paszki i w pachwiny. Należy przy tym stale pilnować, by dziecko pocąć się nie spało w mokrej piżamce. Nie wolno też przegrzewać dziecka. Do przykrycia wystarczy kołderka.
Okłady można zrobić z wilgotnych ściereczek, schładzając je co jakiś czas w letniej wodzie lub chłodnymi kompresami-można gotowe kupić w aptece i trzymać w lodówce. Moim sprawdzonym sposobem jest termofor z pestek wiśni-schładza się go w zamrażarce i długo utrzymuje chłód.
-chłodna kąpiel-wystarczy, jak woda będzie nie więcej niż 2-4 stopni chłodniejsza od temperatury ciała. Powinno się wchodzić do ciepłej wody i będąc w niej schładzać ja po trochu. Wystarczy też kilka minut w wodzie, by organizm zaczął się schładzać i obniżać temperaturę.
-chłodny prysznic-trwa nico dłużej niż kąpiel, ale jest równie skuteczny.
Jeżeli podasz paracetamol, wykorzystasz okłady i kąpiele, a gorączka nadal się utrzymuje podaj lek przeciwgorączkowy z ibuprofenem. pamiętaj, by trzymać się dawek zaleconych na opakowaniu, nie przekraczać ich i kierować się masą ciała chorego, nie jego wiekiem.
Jeżeli pomimo tych zabiegów gorączka nie spada MUSISZ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM. Jeśli wysoka gorączka utrzymuje się kilka dni nie lekceważ tego, SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze postępujesz ZADZWOŃ DO SWOJEGO LEKARZA LUB NA NUMER ALARMOWY 112. Tam uzyskasz informacje, jak masz postępować.
Moje porady nie wzięły się znikąd. Obecnie dwudziestoletni syn zapewnił mi przyspieszony kurs radzenia sobie z wysokimi gorączkami. Kiedy zaczynał gorączkować zapewniał pełen pakiet atrakcji przy gorączce: wymioty i biegunkę. Jego temperatura często przekraczała 40,5 stopnia. Leki przeciwgorączkowe w zestawieniu z okładami i kąpielami pomagały.
Jeżeli w domu masz chorego zapewnij mu przynajmniej raz dziennie wietrzony pokój. Czystą pościel średni, co dwa dni oraz regularne kąpiele. Postaraj się by dużo pił. Nawadnianie podczas gorączki jest bardzo ważne. Staraj się, by w kubku, czy butelce nie było dużo płynu, by po każdym napiciu myć naczynie. Myj często ręce, by zminimalizować roznoszenie wirusów.
Moje porady poparte są doświadczeniem, nie jestem lekarzem.
23 komentarze
Nas tez nie ominelo, zaden lekarz (a było ich łącznie czterech) nie nazwał tego grypa ale antybiotyk byl i duuuuzo różnych lekow na katar, kaszel, duszności, gorączke. Dzieci chore, chory mąż. Ja sie dzielnie trzymałam, musiała bo i wszyscy chorzy to i tak bym nie polezala. Z chorobą poczekam az reszta wyzdrowieje, ktos mnie przecież musi obsługiwac �� Malgos
OdpowiedzUsuńNa grypę nie daje się antybiotyku, może lekarz zauważył powiększone migdały, czerwone gardło lub zaczerwienione uszy? Poza tym z wirusa może rozwinąć się coś innego.
UsuńPrzydatny wpis, na pewno warto zapamiętania
OdpowiedzUsuńOby nie był przydatny w najbliższym czasie.
UsuńPo kąpieli zbijającej gorączkę najlepiej jest nie wycierać dziecka ręcznikiem a pozwolić wyschnąć samoistnie. To pomaga zbijać gorączkę.
OdpowiedzUsuńMnie uczono delikatnego osuszania ręcznikiem. Zresztą, jak ktoś ma wysoką gorączkę to w sumie słania się na nogach, trzeba go lekko osuszyć i wpakować do łóżka.
UsuńPrzydatny post. My w tym roku zaliczylismy grype i to z powiklanami. Masakra. Rozwazam szczepienie na przyszla jesien, ale poki co staramy sie nie zachorowac ponownie na innego paskudnego wirusa :-)
OdpowiedzUsuńSzczepionka działa tylko na kilka szczepów i to z poprzedniego sezonu, jak nie traficie to i tak choroby będą :( Jednak znam zwolenników szczepionek na grypę.
UsuńNawet nie miałam pojęcia, że tak dzieli się gorączki :-) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńDopóki nie musisz, to się nie interesujesz, oby jak najdłużej :*
UsuńPrzechodziłam to dwa tyg temu z młodszą. Zaczęło się od temp 39,5 po poludniu wieczorem I w nocy bylo już 40,3-40,8. Niczym nie mogłam zbić ani paracetamol ani ibufen, nurofen I inne takie w różnych postaciach. Prysznic I okłady zbijały temp do 39,5-39,8 na tym poziome uczyłyśmy się zasypiac. Po czterech dniach walki z temp pojawil się katar I suchy kaszel. Nastepna wizyta w przychodni I diagnoza ze z wirusa grypy zrobiło się zapalenie oskrzeli I dostalysmy antybiotyk. Po dwoch dawkach temp zniknęła i córcia zaczęła normalnie oddychać i wreszcie cos zjadła oprocz suchej bułki.
OdpowiedzUsuńTak to właśnie bywa. Jedno przechodzi w drugie :(
UsuńMatka trójki to i sposobów dobrych zna milion. Bardzo przydatny post! Nas póki co grypsko ominęło, ale katar paskudny średniaka nawiedził wrrr
OdpowiedzUsuńKatary i kaszle są zmorą tego sezonu :(
UsuńWoda w kąpieli chłodzącej powinna być niższa o max 2 stopnie od temp ciała.
OdpowiedzUsuńNie może być chłodniejsza max 2 stopnie, ale to wystarczy, nie powinna być chłodniejsza niż 4 stopnie poniżej temp ciała. Woda musi być chłodniejsza od temp ciała bo inaczej nie ma sensu schładzać się w takiej kąpieli. Info od lekarza.
UsuńByć może jest to maximum mój pediatra twierdzi ze 2 stopnie bo inaczej jest to szok dla organizmu ale jak widać co lekarz to inna teoria. W internecie spotykam się poraz pierwszy z informacją, że do 4 stopni. Pozdrawiam
UsuńZmienię w tekście i sprecyzuję. Bo właściwie powinno się wchodzić do ciepłej wody i będąc w niej schładzać ja po trochu. Dla mnie to naturalne, ale faktycznie nie dla każdego może być oczywiste.
UsuńDokładnie stopniowo dolewac chłodniejszej wody się powinno ale my to wiemy inni nie koniecznie lepiej sprecyzować :)
UsuńDokładnie stopniowo dolewac chłodniejszej wody się powinno ale my to wiemy inni nie koniecznie lepiej sprecyzować :)
UsuńPrzydatny wpis. Przy wysokiej temperaturze bez lekarza raczej się nie obędzie, ale porady zawsze mogą się przydać.
OdpowiedzUsuńPrzechodzilismy tydz temu - nie pomagało nic.... ani chłodna kąpiel, ani leki - 3 dni gorączki 39,9 non stop... :(
OdpowiedzUsuńPowiem tak, gdy jest wysoka gorączka zawsze należy skontaktować się z lekarzem. Niestety choróbska się trzymają, mutują i przybierają coraz gorsze formy. BIegunki i wymioty to zaczyna byc standardem. Warto korzystać z rad zaufanego specjalisty, bo niestety czasem lekarz, a lekarz to kolosalna różnica.
OdpowiedzUsuń