PLANUJESZ URLOP W WAKACJE? CZY WOLISZ SPONTANICZNE DECYZJE?

poniedziałek, 22 stycznia 2024

         Urlop sam w sobie potrafi być wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy jest zaplanowany, czy spontaniczny. Oba warianty są dla mnie jak najbardziej kuszące. Z jednej strony dokładnie zaplanowany wyjazd to mniej stresu, brak zaskoczenia i szukania urozmaicenia, z drugiej spontaniczne decyzje bywają ciekawsze i fajnie wspominane.

Popularnymi kierunkami wakacji zagranicznych są Bułgaria oraz Chorwacja. Obie piękne i warte dalszej eksploracji. Oczywiście zaraz głos podniosą zwolennicy podróży samolotem, jednak w tym przypadku mogę podać argument za podróżą życia autem. Dlaczego? Podczas podróży autem zawsze można zmienić plan jazdy, zobaczyć więcej ciekawych rzeczy oraz zwiedzać więcej niż jedne kraj podczas urlopu.

Obierając kierunek Bułgaria, wybraliśmy miejscowość Bjala, a w niej apartament Bayla Vista z bezpośrednim zejściem do basenów oraz na plażę. Tutaj znów można mocno by dyskutować o wyborze hotelu i pakietu al inclusive albo prywatnego apartantu i chęci poszukiwania lokalnej piekarni, warzywniaka i rodzinnej restauracyjki. Każdy wybierze to, co najbardziej mu w dalej chwili odpowiada. Jednak sami wybraliśmy opcję numer dwa. Warzywniak był świetnie zaopatrzony, a codzienna porcja świeżego arbuza o obłędnym smaku śni mi się do dzisiaj. Podobnie z pieczywem. Lokalna mała piekarnia spełniła wszystkie oczekiwania o świeżym, ciepłym i smacznym chlebie na śniadanie.

Jedną z atrakcji, jakie sobie zafundowaliśmy, była wyprawa na Karadere, plażę nudystów. Plaża piękna, warta polecenia. Wyprawa odbyła się bocznymi, piaszczystymi drogami, co spowodowało niebywałe zakurzenie auta. Następną atrakcją a sumie grą terenowa było odszukanie myjni samochodowej. Pierwsza myjnia samochodowa oznaczona na mapach Google była już zamknięta, w stanie likwidacji, kolejna, nowa, jeszcze nieotwarta. Wybawieniem okazała się prywatna myjnia ręczna, co również było ciekawym doświadczeniem będą wewnątrz auta.

Obowiązkowym punktem urlopu w takim miejscu jest wycieczka do Nesseber. Spacer wąskimi uliczkami, kosztowanie lokalnego wina oraz bogatego menu każdej restauracji. Piękna, słoneczna i wręcz upalna pogoda skłania do wyszukania najlepszej lodziarni, by móc się orzeźwić, a sklepiki z odzieżą kuszą letnimi kreacjami. Do dziś jedną z moich ulubionych spódnic jest ta kupiona właśnie na urlopie.

Wracając, mieliśmy plan na przeżycie wielkiej przygody i spełnienie jednego z marzeń. Chodziło o przejechanie Trasą Transfogarską w Rumunii. U stóp Zamku Drakuli warto zrobić postój na obiad. Do zamku nie zawsze jest możliwość wejścia, gdyż po drodze można trafić na niedźwiedzie, co oczywiście jest niepożądaną atrakcją. Kultowa Trasa Transfogarska robi wrażenie nie tylko zapierającymi dech widokami, ale również coraz częstszą opcją spotkania niedźwiedzia. Takiego osobnika widzieliśmy, gdy siedział na poboczu. Wrażenia dodawał fakt, że trasa jest równie popularna dla rowerzystów, a miejscami widać pola namiotowe. Nocleg w Arefu zaowocował znalezieniem podkowy na szczęście. Co było zwieńczeniem ciekawych rzeczy, które nas podczas tego urlopu spotkały.

Kolejny pomysł na ciekawy urlop to kierunek Chorwacja ze spontanicznym przedłużenia urlopu o przystanek w Budapeszcie. To kolejne spełnione marzenia jednego z uczestników wyprawy. Novi Vinodolski w Rumunii jest tak usytuowane, że spokojnie można robić codzienne wycieczki po okolicy, czerpiąc pełnymi garściami z możliwości takiego urlopu. Obowiązkowym punktem takiej wyprawy są Jeziora Pletwickie oraz Modro Jezero, które raz na jakiś czas wysycha i odbywa się na jego dnie mecz piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano w 1943 r., ostatni w 2011. Jadąc do jeziora, warto zaplanować obiad w przydrożnej restauracji ze szklaną podłogą. Nie dość, że człowiek wychodzi z niej syty i zachwycony specjałami szefa kuchni, to jeszcze ma okazję widzieć, co dzieje się pod podłoga lokalu.

Dla miłośników zorganizowanych wycieczek ma również gotowe rozwiązanie: oferty biura podróży dopasowane do wymagań, potrzeb, czasu oraz oczekiwań. Wyjazd z biurem podróży, takim jak ITAKA  to gotowy plan na urlop, skorzystanie z oczekiwanego standardu i pozwolenie by ktoś inny zadbał o atrakcje i wygodę. Wybierając biuro podróży, warto skorzystać z tego, które ma wyrobioną renomę.


 

     Artykuł sponsorowany 

1 komentarze

  1. Piękne miejsca, moja córka tam jeździ z rodziną, bez biur podróży :)

    OdpowiedzUsuń