CZY WIESZ JAK ZACHOWAĆ HIGIENĘ SNU?

piątek, 29 listopada 2019

zdrowy sen

       Higiena snu to zespół czynności, które pozwalają na poprawę jakości spania. Należy do nich również eliminowanie z otoczenia alergenów, które dla alergików są szczególnie uciążliwe i powodują dyskomfort. Alergia towarzyszy mi całe życie. Będąc trzyletnim dzieckiem, trafiłam do
szpitala z objawami zatrucia pokarmowego. Organizm bronił się przed nietolerancją pokarmową. Niedługo później okazało się, że nie tylko jeden produkt mi szkodzi. Do alergii pokarmowej, dołączyła wziewna. Otoczenie nie do końca się tym przejmowało. Był początek lat 80. O alergiach nikt nie mówił. Coś komuś szkodziło, na pewno przedobrzył z tym. Kiedy mnie wysypywało, mama mówiła, że za dużo czegoś zjadłam. Z problemami skórnymi walczył dermatolog, skupiając się na maskowaniu problemu, nie jego wyeliminowaniu. Mama miała dość na głowie. To, że miałam płaskostopie, było dla niej większym utrapieniem niż moja alergia. Pamiętam, jak pediatra doktor Zielińska powiedziała „Bożenka z tego wyrośnie, nie ma się czym przejmować”, tak więc mama zastosowała się do zalecenia lekarza.

Higiena snu i jej wpływ na jakość życia alergika

Pod koniec lat 90, alergicy przestali być ignorowani. Głośno i wyraźnie zaczęto mówić o tym, że alergię należy leczyć. Wcześniej odczulani byli nieliczni, w sumie tylko ci, których rodzice byli bardziej świadomi. Zmieniła się również świadomość higieny snu. Pierzyny i poduszki z pierza zaczęły ustępować miejsca lekkim kołdrom i poduszkom z syntetycznym wypełnieniem. Rewolucja w higienie spania zakreśliła szeroki krąg. Już nie tylko wietrzenie pościeli na mrozie, ale też pranie kołder i poduszek zaczęło być praktykowane. Na początku w niezbyt wysokich temperaturach. Do tego producenci dojrzewali.
Moja jakość życia zmieniła się wraz ze zmianą komfortu i jakości snu. Syn miał alergię na pleśnie i grzyby, dbałam więc o to, by nigdzie nie było wilgoci, ani nowych form życia. Z córką weszłam na nowy poziom odkrywania alergenów. Alergia na kurz domowy zrewolucjonizowała nasz styl życia. Z domu zniknęły dywany, firany, zasłony i 98% pluszaków. Dla łapaczy kurzu nie miałam litości. Sen również uległ zdecydowanej zmianie na lepsze.

Zdrowy sen – czym właściwie jest?

Sen ma w życiu człowieka ogromne znaczenie. Podczas snu organizm wypoczywa, regeneruje się. Ciężkie pierzyny sprzyjały spaniu, gdyż pełniły podobną funkcję, jak dzisiejsze kołdry z obciążeniami. Jednakże miały ogromną wadę: wszechobecne w nich roztocza domowe. Alergii na roztocza domowe pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Objawy alergii na roztocza to: katar, duszności, niedrożność nosa, świąd, wysypki skórne, ogólnie wszystko, co powoduje dyskomfort podczas snu. Jak pozbyć się roztoczy z pościeli? Co zabija roztocza? Jak pozbyć się roztoczy z pościeli? Jest kilka zasad, których należy się trzymać. Sypialnia musi być regularnie wietrzona, Pościel codziennie rano i wieczorem „wstrząśnięta, wytrzepana ręcznie”, najlepiej, żeby pościel była bez poszewek, jednak w przypadku powlekania pościeli poszwami należy je zmieniać tak często, jak to możliwe. Przy alergii na kurz domowy córki, piorę pościel średnio raz w tygodniu. Ręczniki kąpielowe co dwa-trzy dni. Ręcznik do rąk zmieniam codziennie, kuchenne ręczniczki częściej, czasem w ciągu domu zmieniam je kilka razy. Stosuję podwójne płukanie, nie używam płynu zmiękczającego, osadza się na materiałach, żeby pranie było miękkie, piorę je z piłkami tenisowymi. Nie mam firanek, zasłonek, dywanów. Do mebli tapicerowanych używam odkurzacza piorącego. Do odkurzania domu, bezworkowego odkurzacza wodnego. Zamiast ścierać kurze ściereczką, odkurzam blaty odkurzaczem i przecieram je na mokro

Pozbywanie się roztoczy z domu – podsumowanie:

1. Regularne wietrzenie pomieszczeń,
2. Wytrzepywanie pościeli codziennie rano i wieczorem,
3. Pranie pościeli raz w tygodniu,
4. Pranie ręczników kąpielowych co dwa, trzy dni,
5. Pranie ręczników do rąk codziennie,
6. Rezygnacja z firanek, zasłon, dywanów,
7. Używanie odkurzacza piorącego do mebli tapicerowanych,
8. Używanie bezworkowego odkurzacza wodnego do odkurzania domu,
9. Odkurzać blaty odkurzaczem i przecierać na mokro zamiast ścierać kurze ściereczką.

Jak utrzymać materac i pościel w czystości?

Materac nie jest niezniszczalny. To, że nie wygniótł się, nie oznacza, że jest nadal dobry. Materac jest siedliskiem nie tylko roztoczy, ale też innych alergenów. Kiedy młodsze dzieci się moczą lub np. pocą podczas choroby, materac nasiąka i wewnątrz mogą zacząć rozwijać się grzyby. Na każdym materacu powinna być nakładka, to zdecydowanie przedłuża jego żywotność. Prześcieradło. Najlepiej bawełniane, o strukturze miłej dla dziecka. Pościel antyalergiczna z możliwością prania w wysokich temperaturach. Zminimalizowanie ”łapaczy kurzu” w sypialni i wokół łóżka. Kołdry i poduszki prane raz w tygodniu.

Co ile zmieniać pościel? Jak często zmieniać kołdrę, poduszki i materac?

Jak wspomniałam, w materacu mogą osiedlać się różne formy życia, nie koniecznie przyjazne zdrowemu spaniu i zasadom higieny snu. Pomimo tego, że materace mają 10-letnią gwarancję, używanie ich powyżej 7 lat nie jest zalecane. Poduszki tracą swoje właściwości po średnio trzech latach, w przypadku alergika szybciej. Częste pranie skraca ich żywotność. Tak samo kołdry. Dwa lata to maksymalny czas ich używania.

Co można zrobić, by przedłużyć zdrową żywotność kołdry i poduszek?

Teoretycznie możliwe jest przedłużenie żywotności kołder i poduszek. Przemrażanie zamiast prania powoduje odświeżenie pościeli, jednak zimy od kilku lat nie sprzyjają temu, by móc wystawiać pościel na mróz.

Czy alergik ma szansę na zdrowy sen?

Zdecydowanie tak. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zminimalizowanie alergenów, dobra wentylacja pomieszczenia, nawilżanie podczas okresu grzewczego znacznie poprawiają jakość snu alergika.

Poszewki na poduszki i kołdrę: tak czy nie?

Kiedy dziecko ma fazę na Świnkę Peppę, Krainę Lodu, Psi patrol czy innych bohaterów, ciężko zrezygnować z poszewek. Jednak z doświadczenia wiem, z lepiej jest bez poszewek. Z jednej strony mniej prania, z drugiej mniej dodatkowego materiału do „łapania” kurzu. Przedstawienie produktów

KOŁDRA i PODUSZKI DreamProTM

Kołdra i poduszki DremProTM WENDRE  spełniły najbardziej wymagające oczekiwania, jakie postawiłam szukając idealnej pościeli dla alergika. Innowacyjna tkanina Evolon®  wykonana jest z gęstej struktury mikroskopijnych włókien (nawet 200 razy cieńsze od ludzkiego włosa) daje gwarancję uczucia luksusu i rozpieszczania! Lekki, a jednocześnie solidny materiał jest wysoce oddychający i zapewnia optymalne odprowadzenie wilgoci, zapewniając komfort snu niezależnie od temperatury. Kołdra i poduszka po pierwszym użyciu, trafiły do prania. Nieopatrznie odznaczyłam na poduszce usta pomalowane pomadką. Córka zbeształa mnie za ten czyn, ale humor poprawił się jej od razu, kiedy pokazałam, że po praniu, poduszka jest w takim stanie, jak na początku. Jednak ten produkt ma znacznie więcej zalet:

- możliwość prania w pralce nawet w temperaturze 95 stopni
- doskonała higiena i właściwości antyalergiczne
- nieprzenikalna bariera dla bakterii i roztoczy
- bardzo miła w dotyku
- całoroczna

Alergia na kurz domowy nie musi być przekleństwem. Prawidłowe zachowanie higieny domu pozwala na komfortowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz zdrowy sen. W łóżku spędzamy 1/3 życia. Ważnym jest, by zadbać o nie. I chociaż na początku zabiegi związane z regularnym pranie pościeli i nakładek na materac może wydawać się uciążliwe, zwraca się w 100% zdecydowaną poprawą zdrowia dziecka.
5 komentarze

 1. Taką pościel i ja bym chciała. Alergia też nie jest mi obca, opanowała moją rodzinę, koty też ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobra pościel jest u nas konieczna, Ted zaczyna się dusić już po kilku miesiącach użytkowania, mimo prania i mrożenia (w zamrażarce, jak się wyjmie szuflady mieści się nawet duża kołdra ��) Fajny ten zestaw, będzie następny, bo pranie w 95 stopniach może pomoże ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kiedy mam dziecko z alergią na kurz domowy, szukam kołder i poduszek z możliwością prania w maksymalnej temperaturze.

   Usuń
 3. Oj tak nam też przydała by się taka pościel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się regularnie wymieniać na nową, poprzednia ląduje w schroniskach ;)

   Usuń