SUPER PAMIĘĆ DLA DZIECI. JAK WYTRENOWAĆ PAMIĘĆ DZIECKA? PROSTE I SKUTECZNE ĆWICZENIA.

środa, 30 października 2019

jak poprawić pamięć dziecka jak zapamiętywać ćwiczenia
   
     Pamięć jest zdolnością do rejestrowania i przywoływania wrażeń zmysłowych. Proces ten przebiega za każdym razem w inny sposób i jest ściśle powiązany z tym, na co akurat skierowany jest słuch, węch, smak. Człowiek posiada zdolność do przechowywania i odtwarzania informacji, jakie
zostały zmagazynowane w jego umyśle. Pamięć można i należy trenować niezależnie od wieku. To dzięki treningom można na długo zachować jasność umysłu. Czy istnieje dolna i górna granica treningu pamięci? Nie. Badania nie wykazały, że już w łonie matki, płód zaczyna rozpoznawać dźwięki, rozwija zmysł dotyku, poznaje własną twarz, otoczenie, w jakim się znajduje. Dlatego w późniejszym życiu kąpiele w ciepłej wodzie, otulanie kocem, czy gładzenie skóry, odczuwa, jako kojące i miłe. Przygaszone, miękkie światło, spokojny szum dają zawsze ukojenie. Skoro wiec pamięć jest tak plastyczna i trwała, warto wiec ją stymulować, by mogła się rozwijać.
Trening umysłowy jest tak samo ważny, jak trening fizyczny. Dziecko może od początku ćwiczyć pamięć. Najpierw odbywa się to przy pomocy prostych kart, książeczek z obrazkami, puzzli z kilkoma elementami. Pierwsze słowa, litery w elementarzu. Puzzle z większą ilością elementów dostosowane do wieku i umiejętności. Gry wymagające zapamiętywania oraz uwagi, by odszukać wymagane elementy, są świetnym treningiem. Jednak czasem warto urozmaicić znane metody.

Książka "Super pamięć dla dzieci" wspomaga ćwiczenie pamięci i koncentracji oraz wyrabia spostrzegawczość. Na każdej stronie, dziecku towarzyszy Móżdżek. Nie tylko podaje zadania do rozwiązania, ale potrafi również zaskoczyć ciekawostkami oraz ciekawostkami ułatwiającymi zapamiętywać historię. Książka "Super pamięć dla dzieci" to 120 stron ćwiczeń, które nie tylko wciągają, ale i pokazują stopień zaawansowania treningów.

Moim córkom zajęło dwa tygodnie przećwiczenie zadań. Dziewczynki mają 7 i 13 lat. Część zadań samodzielnie wypełniła siedmiolatka. Inne wymagały pomocy siostry. Celowo zostawiłam im wolną rękę. Mój eksperyment pokazał, że książka wzbudziła zainteresowanie. Choć przyznam, że użyłam podstępu. Nie wspomniałam, że służy ona temu, by trenować ich pamięć. Napomknęłam tylko, że to świetna zabawa i okazja, żeby sprawdzić, czy zadania nie są dla nich zbyt trudne.

Dzięki ćwiczeniom zaznaczyłam sobie to, co przychodzi dziewczynkom łatwo, co sprawia, że chwilą muszą się nad zadaniem zastanowić oraz nad jaką sferą musimy popracować intensywniej. Zauważyłam również, że wcześniejsze treningi uważności, które wprowadziłam przy pomocy gier na spostrzegawczość oraz zapamiętywanie, od razu odzwierciedliły się w czasie wykonywania zadań na podobnych zasadach.

Książka jest przyjemna dla oka. Kolory łagodne i stonowane, ciekawe i zachęcające. Zadania czytelne i prosto sformułowane. Móżdżek chwali postępy, motywuje, przybija piątki podczas treningów, a także tłumaczy, że podczas wykonywania ćwiczeń dziecko trenuje pamięć. Móżdżek jest przy dziecku cały czas. Razem z nim wyciska poty podczas treningu i gratuluje mu umiejętności. Kiedy byłam dzieckiem, mama kupowała mi dwutygodnik z łamigłówkami, sprawiał mi tyle samo frajdy, co powyższa książka dziewczynkom.

TYTUŁ Super pamięć dla dzieci
AUTORZY Paulina Mechło i Roksana Kosmala
WYDAWNICTWO HELION
CENA 29.90 zł 
             

trening uważnościćwiczenia i trening uważności

8 komentarze

 1. Myślę, że taka książka przyda się każdemu dziecku, nie tylko takiemu które ma problemy z koncentracja i pamięcią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, pamięć należy trenować nie mając z nią nawet problemów, to procentuje.

   Usuń
 2. Czasem wystarczy kilka prostych ćwiczeń by wspomóc koncentrację. A taka książka na pewno pomoże

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy wie o prostych ćwiczeniach, czasem one wypadają z głowy ;)

   Usuń
 3. Moja córka pamięć ma dość dobrą, bardziej ta książka przydałaby się mnie :) Jak o czymś zapominam, pytam córkę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że nie tylko dzieciom przyda się ćwiczenie pamięci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, każdy niezależnie od wieku powinien dbać o pamięć.

   Usuń