Pękł kolejny balon, na podłodze masz wodną ścieżkę zakończoną kolorowymi śladami stóp, dziwne substancje stoją w miseczkach pod łóżkiem, a kuchnia i łazienka wyglądają jak po przejściu tornado?
Jeśli na ścierce i ręczniku do rąk zostały zaschnięte plamy niezidentyfikowanych substancji, płynów do płukania i do naczyń ubywa w zastraszającym tempie, a pasta do zębów skończyła się zaledwie po dwóch dniach, oznacza to, że twoje dziecko zaczęło eksperymentować. Nie ma sensu z tym walczyć ani zabraniać mu rozwoju. Przecież powszechnie wiadomo, że najlepsza nauka jest poprzez zabawę, a klucz do chęci zdobywania wiedzy tkwi w zabawie nauką.
Jednak przeliczając zyski i straty masz ochotę zamknąć potomka z dala od edukacji, której łaknie. Miałam podobnie. Gluty, obecnie ładnie nazywane slime, były w moim domu wszędzie. Robione na oślep z tego, z czego się dało oraz z tego, z czego nie miało szans się udać. Moja irytacja nie zmieniała niczego. Córki wciąż próbowały zrobić gluty idealne. Do tego doszły eksperymenty z lodem, bańki mydlane na mrozie oraz wszystko, co im przychodziło do głowy. Raz nawet wylały butelkę oleju do szklanej misy, żeby zobaczyć czy na pewno wypłynie na powierzchnię po zmieszaniu z wodą. Robienie wulkanu z octu i sody? To akurat lubię, pięknie czyści odpływ zlewu. Tak mijały miesiące, a dziewczynki wciąż coś robiły. Zaczęłam szukać zestawu małego naukowca. Tak trafiłam na kilka, które od razu wpadły mi w oko.
FABRYKA PISAKÓW
Zestaw zawiera:
- 20 kompletów do samodzielnego złożenia pisaków
- 3 probówki
- 3 buteleczki z tuszem
- podstawkę na probówki
- pęsetę
- pipetę
- lejek
- szablony
- kartę kolorów
- koło barw
- przewodnik
- pudełko na pisaki
- etykiety
Według opisu producenta przeznaczony dla dzieci powyżej 6 lat.
Dzięki temu, że pisaki są w elementach, dziecko ma szansę zobaczyć, jak wygląda pisak podczas poszczególnych etapów produkcji. Każde podejście do eksperymentów wymaga przeczytania krótkich, ale wyczerpujących instrukcji. Na początku dziecko musi przygotować stanowisko pracy. Dziewczynki działały obie i świetnie się przy tym bawiły. Odmierzanie odpowiednich ilości tuszu i tworzenie własnych kolorów zajęło im kilka godzin i wciąż miały niedosyt. Pomimo tego, że barwy są intensywne, świetnie zmywają się z każdej powierzchni, spierają się z ubrań i obić meblowych oraz, co ważne, po zabawie można bez problemu domyć dziecko.
Jako ciekawostkę powiem, że zaadaptowałam jeden pisak do celów własnych. Otóż fabrycznie nowy, nasączyłam płynem micelarnym i służy mi do idealnego wykończenia makijażu. Dziewczynki były zachwycone moją pomysłowością.
100 PIERWSZYCH EKSPERYMENTÓW
Zestaw zawiera
- koła zębate
- śrubki
- reagenty chemiczne /wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy, węglan sodu, siarczan miedzi, wodorotlenek wapnia/
- model wulkanu
- pojemniki z pokrywkami
- strzykawkę
- naklejki
- tablicę
- mapę nauki
- bączek
- miseczkę
- łopatkę
- dużą podstawkę
- wyciętą postać naukowca
- doniczkę na nasiona
- torf
- nasiona
- pipetę
- 2 butelki
- 1 łącznik
- 2 baloniki
- lusterka i podstawki
- okulary ochronne
- rękawice
- ilustrowany przewodnik-księgę eksperymentów
Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8-12 lat. Czasem potrzebna jest pomoc rodzica. Mapa nauki wyznacza poszczególne etapy oraz pozwala zdobywać punkty. Składa się, tak samo, jak księga z poznawania poszczególnych dziedzin. Eksperymenty zaczynamy od poznania powietrza oraz jego siły. Czyli np. czy strzykawka będzie "silniejsza" od nas oraz czy balon zdoła podnieść stos książek? U nas powiódł się również eksperyment z nadmuchaniem ogromnego balona w jednym ruchu rąk. Wystarczył duży worek foliowy i szybki skok, by nabrać nim powietrza. Przewodnik jest tylko podpowiedzią eksperymentów, warto zachęcać dzieci do wykonywania innych, które przyjdą im do głowy, związanych z omawianą dziedziną.
Dzieci muszą przejść kolejno przez eksperymenty związane z: powietrzem, wodą, siłą przyciągania, siłą w akcji: maszyny, optyką i złudzeniami, magią kolorów, chemią w domu oraz w laboratorium, zmieniającej się naturze oraz żyjącej i rosnącej ziemi.
Za przeprowadzone eksperymenty zdobywa się medale, dziewczynki na razie mają medal ASA POWIETRZA. Polecam ten zestaw na cały okres jesienno-zimowy. Taka ilość pomysłów na eksperymenty na pewno pomoże zaspokoić ciekawość, kiedy na dworze szybko robi się ciemno i nie da się już bawić na dworze wieczorami.
FABRYKA GLUTÓW
To zestaw opatrzony w każdym możliwym miejscu ostrzeżeniem, że przeznaczony jest dla dzieci od 8-12 lat, jednak ze względu na niebezpieczne substancje zawarte w nim, należy korzystać z niego tylko i wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
Zestaw zawiera
- ochronne okulary i rękawiczki
- pipetę
- drewniane szpatułki
- plastikowe szpatułki
- skrobię kukurydzianą
- gumę guar
- chlorek wapnia
- alginian sodu
- żółty barwnik
- butelkę z zabezpieczająca nakrętką
- miarki z podziałką
- okrągłe miseczki
- probówki
- ilustrowany poradnik
- instrukcję, jak reagować w przypadku dostania się do oczu jakiegokolwiek środka
Dzięki temu zestawowi dziewczynki poznają różne konsystencje glutów, procesy ich tworzenia oraz różne zachowanie mas, które powstały w wyniku łączenia. Fabryka glutów to niewyczerpana kopalnia wiedzy oraz pomysłów. U nas jest wciąż na etapie odkrywania.
STWÓRZ WŁASNĄ KREDĘ
Zestaw zawiera
- 3 kolorowe farbki
- 500 gr kredy
- kubeczek z miarką
- miseczkę do mieszania
- szpatułkę
- kartonowe foremki
- papier samoprzylepny
- szablony
- instrukcję
Zestaw dla dzieci 6+.
Każdy lubił lub nadal lubi rysować kredą na chodniku. W szkołach chyba jeszcze są tablice do pisania kredą. Pamiętam, jak wszyscy w klasie chcieli ścierać tablicę. Można wtedy było iść wypłukać gąbkę. Nie wiem, co ma w sobie taka forma zabawy, ale nie mogę się powstrzymać, kiedy mam kredę w reku. Zawsze coś na chodniku narysuję. Zapewne dziewczynki właśnie dzięki mnie mają dokładnie te same pomysły. Do tej pory myślałam, że kredę kupuje się w sklepie. Ale od kiedy poznałam zestaw do samodzielnego tworzenia kredy, okazało się że jest równie ciekawe zrobienie, jak i rysowanie nią.
Kredę można przygotować w silikonowych foremkach lub jakimkolwiek innych naczyniu służącym za formę. Są oczywiście w opakowaniu kartonikowe foremki do tego celu. U nas były to tekturowe rurki po folii. Dlatego mamy okrągłe walce. Czas oczekiwania na gotową kredę zależy od wielkości foremki. My zostawiliśmy na drugi dzień, żeby na pewno była sucha.
20 EKSPERYMENTÓW Z LODEM I WODĄ
Zestaw zawiera
- gumowa rurkę
- 2 baloniki
- 4 plastikowe pojemniki
- miarkę
- foremkę do lodu
- barwnik spożywczy
- słomki
- nylonowy sznurek
- ilustrowany przewodnik
- schemat obiegu wody
Zestaw dla dzieci 7+.
Księga eksperymentów wprowadza młodego naukowca w fascynujący świat wody. Gaba wie już sporo rzeczy ze szkoły oraz z wycieczki do Wrocławskiego HYDROPOLIS-centrum wiedzy o wodzie . Natomiast Mela była zachwycona zmianą objętości wody w zależności od temperatury. Pokazałam jej z narażeniem zamrażarki, jak gazowana woda sama "wychodzi" z butelki, bo jest jej za dużo. Oczywiście szklana butelka pękła podczas eksperymentu. Wygotowałyśmy wodę z czajnika /pod kontrolą/ i dziewczynki przekonały się jak woda paruje i się skrapla. Cierpliwie wyparowałyśmy spodeczek wody pozostawiony na kilka dni na blacie. Udało się nam zrobić również kostki lodu z zamrożonymi listkami mięty i cytrynką.-pomysł dziewczynek.
To kolejny zestaw, który na razie wykorzystujemy według własnych pomysłów, wiedząc, że na eksperymenty z księgi będziemy miały jeszcze czas. Na razie wracamy do glutów i pisaków
Zestawy kreatywne polecam każdemu, kto ma w domu ciekawskiego szkolniaka. Z zestawami będzie wykorzystywać tylko to, co potrzebne jest w instrukcji, a nie wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Eksperymenty to również świetny pretekst do spędzenia czasu w rodzinnym gronie.
Wszystkie zestawy znajdziesz na alemaluch.pl
Artykuł powstał przy współpracy z marką Dante, dystrybutorem zabawek.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Dante, dystrybutorem zabawek.
21 komentarze
Ale mega zestaw eksperymentów, w sam raz na długie zimowe wieczory
OdpowiedzUsuńDokładnie, teraz już dzieciaki po powrocie ze szkoły mają zaraz ciemno, nudzą się w domu,a przy zestawach kreatywnych czas szybko mija i mają świetną zabawę.
UsuńSuper zestawy �� szkoda że moja dwulatka jest za mała na takie rzeczy.
OdpowiedzUsuńWow! Ile fajnej kreatywnej zabawy. Dzieci na pewno się przy tym nie nudzą. :)
OdpowiedzUsuńWręcz pobudzają do kolejnych eksperymentów.
UsuńWow mega my gluty kochamy ale wszystkie zestawy są warte uwagi i ciężko sie na jeden zdecydować. Więc może dwa lub wiecej kupimy.
OdpowiedzUsuńTeraz akurat mikołajki potem święta, zawsze można pomyśleć o takiej formie prezentu :)
UsuńAle zabawa się szykuje! :D
OdpowiedzUsuńJuż trwa w najlepsze :)
UsuńMoja córka byłaby zachwycona ♥️
OdpowiedzUsuńFajne i kreatywne zabawy. Moje dziewczyny uwielbiają i zapewne znalazłyby coś dla siebie ciekawego. Ja zresztą też, tylko ostatnio jakby czasu nie ma na zabawę... a zrobiłoby się kredę :-D
OdpowiedzUsuńSlime'y za to lecą prawie codziennie. Mam w domu ekspertki ;-)
Kreda to dla mnie nowość, a możliwość wybory własnego koloru i kształtów to super zabawa.
UsuńTo jest tak cudownie pomysłowe!! ♥️♥️😍 uwielbiam takie zabawki, coś cudownego...
OdpowiedzUsuńEksperymenty kręcą w każdym wieku, oczekiwanie na efekt końcowy zawsze jest ekscytujące
UsuńAle genialne zestawy, muszę pokazać znajomym 😍
OdpowiedzUsuńTo w sumie kilka zestawów, który ci najbardziej wpadł w oko?
UsuńO maaaaaaaatko, to najlepsze zestawy tego typu, jakie widziałam w ciągu ostatnich miesięcy!!!! :)
OdpowiedzUsuńNa pewno razem z Kubą będziecie zachwyceni, jeśli których nabędziecie. Eksperymenty zachwycają każde dziecko,a i rodzice tutaj się nie nudzą.
UsuńZa moich czasów dzieciństwa takich rzeczy nie było :D taki zestaw dostarczy zabawy na wiele godzin
OdpowiedzUsuńPamiętaj chemiku młody... no ja nie pamiętam, ale bym się pobawiła!
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem, dziecko powinno odpocząć po dłuższym siedzeniu przed komputerem. Wiadomo, że to źle wpływa na oczy, na kręgosłup. Dzieciaki są teraz coraz mniej aktywni, więc i w domu potrzebują takiego miejsca na dodatkowy ruch, na jakieś ćwiczenia. Można zamontować na przykład drabinkę gimnastyczną w domu. Zachęcić dziecko do ćwiczeń po siedzeniu przed komputerem czy po lekcjach, świetna przerwa moim zdaniem. malpiszon.pl