PROMYK SŁOŃCA-KATARZYNA MICHALAK

niedziela, 4 marca 2018
promyk słońca gwiazdka z nieba
    Mazury to spokój, cisza, życzliwi ludzie, niezapomniane wakacje i jeziora. Tak do tej pory postrzegałam mazurską sielankę. Jednak Katarzyna Michalak w powieści "Promyk słońca" pokazuje
zupełnie inne oblicze tej cudownej krainy. Kiedy zaczynasz poznawać losy trojga przyjaciół, masz ochotę szepnąć "wsi spokojna, wsi wesoła", ale szybko orientujesz się, że spokoju i radości dawno u nich nie było. Młody kaleka, który był górskim ratownikiem, niepraktykująca pani doktor obwinia sieęo śmierć pacjenta, a do tego  cały czas jest beznadziejnie zakochany w sąsiad. Ta dziwna trójka stara się opiekować pięcioletnim dzieckiem, które nagle pojawiło się w ich życiu. 

Czytelnik wchodzi z rozpędu w toczącą się akcję. Bunt młodzieży często przysłania zdrowy rozsądek. Kiedy wszyscy są przekonani, że dwoje młodych ludzi bezpiecznie spędza wigilię w Zakopanem, oni toczą walkę o życie w górach. Choć tej nocy wyrywają się z objęć śmierci, ktoś inny ginie. Sześć lat później na Mazurach historia ożywa. Dziewczyna, która była jej bohaterką przyjeżdża do matki. Matki, której nienawidzi i obwinia ją o wszystko. Matki, która ją kocha bezgranicznie i cierpi w samotności. Matki, która będąc dobrym człowiekiem, od losu dostaje srogie baty. Dziewczyna wraca nie po to, by się pojednać, lecz w celu wyłudzenia większej ilości pieniędzy od jedynej osoby, która ją kocha i wdeptania jest bardziej w ziemię. Jednak los jest przewrotny.


Matka nie jest sama. Towarzyszą jej przyjaciele. Jeden z nich jest powiązany z dziewczyną. Oboje odkrywają, że sześć lattemu na górskim szlaku ich drugi splotły ich ze sobą. Ona myślała, że wtedy zginął, on myślał, że zginał jej chłopak. Oboje się mylili. On został kaleką, a śmierć poniósł ktoś inny. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa mała dziewczyna, której matka odsiaduje kare w więzieniu, kochanek matki dziewczyny, młody chłopak opiekujący się dzieckiem dawnej kochanki oraz wiejska dziewczyna oszalała z miłości do niego? Dwa wieczory wystarczą na rozwikłanie zagadki.

Nie spodziewałam się, że powieść mnie, aż tak wciągnie. Zaledwie kilka godzin potrzebowałam na przeczytanie jej i nabranie chęci na kolejne części. "Promyk słońca" to druga część. Obecnie zaczynam pierwszą. Dlaczego? Nie wiem, nie sądziłam, że mnie wciągnie. Pierwsza część wyjaśnia okoliczności sprzed sześciu lat.

TYTUŁ Promyk słońca
AUTOR Katarzyna Michalak
WYDAWNICTWO znak.com
CENA SUGEROWANA 36,90 zł

W księgarni https://www.znak.com.pl na hasło PromykRabat otrzymacie 35% zniżki na książkę.

7 komentarze

 1. Te ksiazki mnie przesladuja, a Twoj opis sprawia, ze jestem jej bardziej ciekawa z kazda chwila ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam, czytałam i bardzo mi sie podobały! Czekam na ostatni tom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już po drugiej, w trakcie pierwsze ;) również czekam na trzeci tom.

   Usuń
 3. Ostatnio dochodzę do wniosku, że czytam za mało polskiej literatury. Na 4 pozycje w miesiącu obiecałam sobie jedną polską :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobre założenie, ja mam założenie na jedną biografię i jedną zielarska w miesiącu.

   Usuń
 4. Fabuła wydaje się być fajna.. Na pewno warto przeczytać do kawki:)
  A ja akurat czytam Kredziarza..

  OdpowiedzUsuń