UZDROWISKO WIELICZKA ORAZ GÓRNICZA TRASA KOPALNI SOLI

wtorek, 5 grudnia 2017
kolapnia soli

       Kopalnia Soli Wieliczka to nie tylko trasa turystyczna ogólnie dostępna dla zwiedzających, ale również trasa górnicza oraz uzdrowisko. Przed wejściem na trasę górniczą, zostajemy wyposażenia w kombinezony, kaski z latarkami oraz zestaw ratunkowy. Na tą trasę mogą wejść dzieci powyżej 10 roku życia. Trasę górniczą oprowadza dwóch przewodników. Jeden prowadzi, drugi zamyka grupę. Pod ziemią należy bezwzględnie słuchać przewodnika i stosować się do jego poleceń. Jedynym światłem, jakie jest na korytarzach, jest to, które mamy na kaskach. Po ich włączeniu znajdujemy się w zupełnej ciemności. Dopiero pod ziemią widzimy i czujemy potęgę górotworu. Przewodnik trasy górniczej nazywany jest przodowym. Zna on doskonale kręte korytarze. Przydziela uczestnikom wyprawy po drodze zadania do wykonania. W pierwszej fazie wyprawy należy zmierzyć poziom metanu, odszukać sól, rozbijać ją, transportować oraz z mapa szukać drogi. Przodowy nie tylko doskonale zna zawód górnika, ale również historię Kopalni Soli Wieliczka. Umila czas opowieściami oraz ciekawostkami.
Trasa górnicza to ok. 3 h zwiedzania. Na dole panuje stała temperatura ok. 14 stopni. Należy przygotować się na długie chodzenie po ciemnych korytarzach. Obuwie powinno być antypoślizgowe i nieprzemakalne. Mając na sobie dodatkowo kombinezon, wystarczy polarowa bluza pod spodem. Na trasę górniczą zjeżdża się na poziom I na głębokość 57 m, wyjeżdża się z poziomu II z głębokości 101 m.

Uzdrowisko Kopalnia Soli w Wieliczce. Leczenie, rehabilitacji oraz profilaktyka układu oddechowego, zdrowe soboty, tężnia oraz noclegi-to oferuje podziemne uzdrowisko. Wykorzystuje ono właściwości mikroklimatu oraz solankę. Jest tam kilka opcji noclegowych: w sali ogólnej, zwanej stajnią, komorach dwu lub jednoosobowych. Do uzdrowiska można przyjechać ze skierowanie na NFZ lub wykupić samodzielnie nocleg. Można również skorzystać z opcji „Zdrowa sobota"-bez noclegu. Uzdrowisko wyposażone jest w miejsca noclegowe, tężnię, salę konferencyjną, sale do ćwiczeń rozmieszczone w kilku atrakcyjnych miejscach. Sale wyposażone są w urządzenia do ćwiczeń. Uzdrowisko Kopalnia Soli Wieliczka oferuje szeroki pakiet pobytów, od jednodniowych po długoterminowe. Każdy jest w stanie znaleźć dla siebie idealną opcję.

Spokojnie można tam jechać z dziećmi. Zwłaszcza teraz w okresie zachorować, przy częstych infekcjach, przebywanie w Uzdrowisku Wieliczka jest szczególnie wskazane. Do tego zdecydowanie lepiej wychodzi pojechać na nocleg do Kopalni, gdyż zwiedzanie trasy turystycznej jest wtedy w cenie biletu.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy

4 komentarze

  1. Fajne miejsce :) Pamiętam, jak na szkolnej wycieczce spaliśmy w Kopalni Soli w Wieliczce - bardzo fajne wspomnienia mam z tym związane :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że kiedys moglibysmy się tam wybrać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam zamiar w wakacje się wybrać do Wieliczki, bo jeszcze nie byłam.

    OdpowiedzUsuń