DBAJ O SWOJE ZDROWIE-BADAJ PIERSI W DOMU

wtorek, 26 grudnia 2017
  
badanie piersi
      
    Kiedy byłam nastolatką, moja koleżanka wskutek choroby straciła mamę. Niedługo później z powodu nowotworu zmarła moja babcia. Kilka lat temu koleżanka osierociła dwoje dzieci. Wszystkie te historie miały jeden wspólny temat – rak piersi. 
Ta choroba to prawdziwa epidemia, dotyka coraz więcej osób i tak naprawdę nie ma jak się przed nią ustrzec. W końcu dotarło do mnie, że rak piersi też może mnie dotyczyć, bo jestem kobietą! Niezależnie od tego w jakim jestem wieku, czy ktoś w mojej rodzinie chorował na raka, czy zdrowo się odżywiam… ta choroba nie wybiera. To zatrważająca prawa, wiec nie mogę jej wypierać. W związku z tym badam się co miesiąc. Regularnie chodzę na badania lekarskie, ale również stosuję profilaktykę w zaciszu własnego domu. Samobadanie piersi to naturalny zabieg, który każda z nas powinna odruchowo wykonywać raz w miesiącu. Nie można bać się własnego ciała, należy dbać o nie, również sprawdzając, czy nie pojawia się jakaś nieprawidłowość.

Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Choroba może dotknąć każdą z nas. Samobadanie piersi to podstawa. Dzięki niemu można w początkowej fazie wykryć zmiany. Wykrycie jakichkolwiek zmian stanowi podstawę do natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza. Szybka reakcja oraz podjęcie leczenia prawie zawsze prowadzi do wyleczalności.

Nie ma jednego czynnika, którego eliminacja spowodowałby spadek zachorowań na raka piersi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mało się o tym mówi, ale wśród mężczyzn, również występują przypadki zachorowań na raka piersi. Są to jednak jednostkowe przypadki. Do niedawna w największej grupie ryzyka zachorowań były kobiety, w wieku powyżej 50 roku życia, długi czas naturalnego miesiączkowania, bezdzietność lub późny poród, nadwaga i alkohol. Rozwój cywilizacyjny sprzyja jednak zachorowalności. Obecnie chorują coraz młodsze kobiety. W wieku 20-30 lat. U tych osób rak jest też bardziej inwazyjny, szybciej się rozwija ze względu na metabolizm. W pędzie do kariery coraz częściej przesuwa się decyzje o pierwszym dziecku, zbyt duże tempo życia ukierunkowuje się na śmieciowe jedzenie oraz spożywanie alkoholu w celu "resetu" po ciężkim tygodniu. Dlatego warto dbać o siebie i minimalizować czynniki wpływające na możliwość zachorowania. Jednak przede wszystkim warto, a wręcz należy badać piersi co miesiąc, bo dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć niepokojące zmiany na bardzo wczesnym etapie, co zwiększa nasze szanse na mniej inwazyjne leczenie i szybszy powrót do zdrowia.

Pamiętaj o corocznych badaniach u lekarza, ale to nie zawsze wystarczy. Musisz też badać się sama w domu co miesiąc. Jeśli nie umiesz tego robić możesz skorzystać z Brastera. To urządzenie medyczne, które ułatwi Ci samobadanie piersi. Jest bezpieczne, ponieważ nie emituje promieniowania. Wykorzystuje termografię kontaktową, czyli rejestruje rozkład temperatury w piersiach. Obszary podwyższonej temperatury, mogą świadczyć o złośliwych zmianach. Dodatkowo urządzenie działa wspólnie z aplikacją Baster Care. Łączy się z nią bezprzewodowo i intuicyjnie prowadzi krok po kroku jak wykonywać prawidłowo badanie. Na koniec za jej pomocą wysyłasz wynik do analizy i najpóźniej w ciągu 2 dni otrzymujesz wynik elektroniczny.

Zaletami tego systemu jest:
• wiarygodność
• czas-zaledwie 15 min badania w domowym zaciszu
• skuteczność potwierdzona klinicznymi badaniami
• wykrywalność nawet bardzo małych zmian już od 3 mm 
• możliwość uzupełnienia mammograficznych i ultrasonograficznych badań.
• wykrycie zmiany na wczesnym etapie, dzięki czemu zwiększamy szansę na mniej inwazyjne leczenie i całkowity powrót do zdrowia.

Na poniższych filmach zobaczysz jakie to proste.17 komentarze

 1. trzeba dbać o siebie i swoje zdrowie zanim będzie za późno...

  OdpowiedzUsuń
 2. Profilaktyki nigdy mało, lepiej dmuchać na zimne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie wiedziałam że jest takie urządzenie, super że technika umożliwia badanie w domowym zaciszu

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry wpis. Uważam ze każda powinna badać swoje piersi. Nie długo będzie czas na mój pierwszy raz badania. Nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem obciążona genetycznie więc ten temat jest dla mnie szczególnie ważny, prawie tak samo jak regularne wizyty u lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja koniecznie usg piersi robie raz w roku

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj to prawda. Zdaje nam się, że nas to niedotyczy, a przecież może 😫😫😫

  OdpowiedzUsuń
 8. Że też jeszcze nic nie wynaleźli na tego raka..:( Masakra, żeby w dobie tych wszystkich wynalazków nie było mądrego żeby coś znaleźć..:(
  Ja się boję panicznie raka..

  OdpowiedzUsuń
 9. Badam się w domu sama, choć przyznam, że ostatnio zapominam o tym. To bardzo ważna rzecz. Nie mam w rodzinie i nie miałam przypadków zachorowań na tego typu nowotwór, jednak obawy i tak są. O sprzęcie słyszałam już z mediów, wyjątkowa rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie miałam pojęcia o istnieniu czegoś takiego!
  Człowiek co chwilę dowiaduje się czegoś nowego, co ważniejsze godnego uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Znam to urządzenie, Sama bym chętnie wypróbowała

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznaje, ze mocno zaniedbałam ten temat, ale obiecałam sobie w Nowym Roku regularnie się badać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja badam się regularnie :) Straszna choroba i odbieram nam coraz to młodszych ludzi..

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetny post, jak to dobrze że istnieją takie urządzenia ;) Ja korzystam ze specjalnej rękawicy do samobadania piersi - FEMIGLOVE, jest super czuła i można precyzyjnie wszystko wybadać. Wiem, że jeśli cokolwiek by się pojawiło łatwo to wyczuje. Dodatkowo jest w przystępnej cenie. Polecam z całego serducha <3

  OdpowiedzUsuń