MIASTO W GÓRACH GODZINĘ DROGI OD WARSZAWY

czwartek, 12 października 2017

         Jeśli mieszkasz w centrum Polski i nie masz pomysłów na weekend, to zapraszam cię w góry położone zaledwie godzinę drogi od stolicy. Kielce to miasto znajdujące się w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Miasto to traktowałam zawsze po macoszemu. Wyjazd do Kiec kojarzył mi się w targami. W sumie poza hala targową i obwodnicą niewiele więcej widziałam. Wiosną tego roku po raz kolejny zawitam do Kielc, tak poznałam Jakuba Juszyńskiego autora bloga tymrazem.pl oraz organizatora konferencji BLOGOTOK. Temat Kielc powrócił, kiedy spotkaliśmy się w Gdyni. Po chwili rozmowy byliśmy zaproszeni na zwiedzanie miasta. To był pierwszy raz, kiedy zaprosiło nas do siebie miasto.


Nocleg zaoferowało nam Centrum Hotelowo-Konferencyjne Ibis.

Jeśli mieszkasz w centrum Polski i nie masz pomysłów na weekend, to zapraszam cię w góry położone zaledwie godzinę drogi od stolicy. Kielce to miasto znajdujące się w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Miasto to traktowałam zawsze po macoszemu. Wyjazd do Kiec kojarzył mi się w targami. W sumie poza hala targową i obwodnicą niewiele więcej widziałam. Wiosną tego roku po raz kolejny zawitam do Kielc

W tym hotelu zdarzyło nam się już nocować, więc znaliśmy jego warunki. Córki natomiast były bardzo zdziwione, ale zadowolone. To był pierwszy wyjazd, kiedy miały osobny pokój w hotelowy. Zaletą hotelu jest jego położenie. Wszędzie można dojść z niego pieszo. Kielce powitały nas piękną pogodą, jakiej nie uświadczyliśmy, będąc kilka dni wcześniej w Beskidach. Pozwoliło to na zwiedzanie i cieszenie się tym urokliwym miastem. Rynek to nie tylko deptak, ale również strefa relaksu. Z ryku łatwo trafić do parku, a po minięciu go w centrum miasta znaleźć się w górach. Tam trafiliśmy do rezerwatu przyrody Kadzielnia. Niby byłam przygotowana, ale tak krótka trasa spacerkiem zrobiła na mnie wrażenie. Jestem godzinę drogi od Warszawy i w centrum miast mam góry. Dodatkowo okazało się, że zaledwie 20 min drogi od Kielc jest centrum rozrywki, w którym znajduje się oceanarium Oceanica, Park Miniatur Świętokrzyskich oraz mini zagroda. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Zabawek. Poza eksponatami w gablotach jest sporo zabawek, które można dotknąć i pobawić się nimi. Nasza wycieczka została podporządkowana pod dzieci, więc nie mieliśmy okazji zwiedzić wszystkich obiektów. Ale Jaskinia Odkrywców-Prochownia oraz panorama Kielc widziana z Karczówki, były dla nich świetnym miejscem do spaceru i poznania kawałka regionu, który był dla nas do tej pory obcy.

Zwieńczając wycieczkę do Kielc, postanowiliśmy odwiedzić Jaskinie Raj oraz Dąb Bartek. Wróciły wspomnienia ze szkolnych wycieczek, ale również naszła mnie chwila refleksji nad upływem czasu. Zwiedzanie Jaskini Raj jest jak wejście w zakazany świat, z mapa regulaminów i zakazów. Wszystko przez wzgląd na rozpaczliwą ochronę jej piękna. Dąb Bartek, obecnie trzymający się na wspornikach przedstawia potęgę, która zanika. Dwadzieścia pięć lat temu było tam zupełnie inaczej. Ale to było jeszcze przed uderzeniem pioruna.

Kielce to miasto, które przekonało nas do siebie. Uderzył mnie porządek na ulicach. Widać, że miasto dba o wizerunek. Serdecznie dziękuję za zaproszenie do zwiedzania oraz poznania tego niesłusznie pomijanego kawałka Polski.      Obiekty przyrodnicze Kielc:
 •  Chęcińsko-Kielceki Park Krajobrazowy
 •  Rezerwat Przyrody Kadzielnia
 •  Rezerwat Przyrody Biesak-Białogon
 •  Rezerwat Przyrody Karczówka
 •  Rezerwat Przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego
 •  Rezerwat Przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinkowskiego

      Muzea:
 •  Muzeum Narodowe w Kielcach
 •  Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
 •  Muzeum  zbiorów Geologicznych
 •  Muzeum Zabawy i Zabawek
 •  Muzeum Wsi Kieleckiej
 •  Muzeum Historii Kielc
 •  Skarbiec Katedralny
 •  Centrum Geoedukacji7 komentarze

 1. Byłam w Kielcach w podstawówce i bardzo miło wspominam, szczególnie wspinaczkę na Łysicę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przecudowne miejsca i zdjęcia :) Gaba niedługo Was przerośnie i napluje na głowę :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam w centrum Polski, ale w Kielcach jeszcze nigdy nie byłam. Nawet nie miałam pojęcia, że jest tam tyle miejsc do zwiedzenia. Na najbliższe miesiące mamy już ścisłe plany, ale w przyszłym roku, jak tylko się zrobi ciepło ruszymy na pewno w tamte strony

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo klimatycznie w tych Kielcach. Do tej pory nie było nam po drodze...

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! Osobiście uwielbiam Kielce i wypady weekendowe! Teraz chcemy z mężem zabrać nasze pociechy w góry d Zakopanego póki jest ten okres "między sezonowy". Oczywiście ciągle mamy za mało pieniędzy i cały czas to przekładamy, ale zaraz skończy nam się czas :) Także chyba w grę wejdzie darmowa pożyczka online i wreszcie się wybierzemy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę odwiedzić Kielce. Mam około 400 km.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nigdy nie byłam w Kielcach, ale czas to kiedyś nadrobić. Hotele Ibis znam :)

  OdpowiedzUsuń