5 PRZEDSIĘBIORCZYCH UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRE MUSI POZNAĆ TWOJE DZIECKO.

poniedziałek, 23 października 2017
jak oszczędzać pieniądze


       Chcesz, by Twoje dziecko potrafiło wykorzystywać okazje? Pragniesz, aby nauczyło się poszukiwania nowych rozwiązań? Jeśli zależy Ci na tym, aby wychować człowieka, który przystępuje do działania zamiast narzekania, postaw na naukę przedsiębiorczości! 

Z powodzeniem można stwierdzić, że przedsiębiorczość jest rodzajem życiowej postawy, polegającej na dostrzeganiu i aktywnym wykorzystywaniu szans i okazji, jakie stawia przed nami życie. Przedsiębiorczość to działanie, proaktywność oraz umiejętność konstruktywnego rozwiązywania problemów. 

Dlaczego warto uczyć dzieci przedsiębiorczości?

Pomyśl o wszystkich, którzy na co dzień narzekają na to, jak wygląda ich życie finansowe.
Przypomnij sobie, jak wielu dorosłych żałuje niewykorzystanych szans, a zamiast zmian na lepsze nieustannie wybiera wymówki. Czy chcesz, by za kilkadziesiąt lat Twoje dziecko stało się jednym z tego typu dorosłych? Nie? W takim razie już dziś zacznij uczyć malucha przedsiębiorczości!

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być bardzo prosta. Przedsiębiorcze dziecko jest pewne siebie, ciekawe świata i pełne kreatywnych pomysłów. To dziecko, które za kilka lat stanie się inspirującym, aktywnym nastolatkiem, który potrafi oszczędzać pieniądze, nie boi się przejawiać inicjatywy i podejmować ważnych decyzji. A ten przeobrazi się w świadomego własnej wartości, otwartego na świat młodego człowieka, któremu będzie towarzyszyć przekonanie, że poradzi sobie finansowo w każdej sytuacji. To jedna z bardziej wartościowych rzeczy, którą można dać swojemu szkrabowi, aby zapewnić mu najlepszy start w dorosłość.

Od czego zacząć?

Naukę przedsiębiorczości warto zacząć od… zmiany swoich nawyków. Pamiętaj, że przedsiębiorczość jest swego rodzaju sposobem na życie. Jeśli jesteś pesymistą, który boi się ryzyka i chodzi utartymi ścieżkami, ciężko będzie Ci przekazać zupełnie odmienne wartości dziecku. Jeśli natomiast starasz się żyć aktywnie, dostrzegasz i wykorzystujesz pojawiające się szanse oraz dbasz o swój rozwój, ogromną korzyścią dla dziecka będzie samo przebywanie w Twoim towarzystwie. Maluch, niczym gąbka będzie chłonął pozytywne wzorce zachowania, odtwarzając je we własnej codzienności.

5 umiejętności, które musisz nauczyć swoje dziecko

 • Próbowanie nowych rzeczy

Radość z próbowania nowych rzeczy to niezwykle ważna cecha w życiu każdego przedsiębiorczego człowieka. Aby dodać maluchowi odwagi i zachęcić go do eksplorowania nieznanych dotąd przestrzeni, dostrzegaj i doceniaj każdy, nawet najmniejszy sukces.

Twoje dziecko samodzielnie wstukało na klawiaturze telefonu numer babci, a może po raz pierwszy poszło samo do sklepu lub zamówiło w restauracji dodatkowy sok? Koniecznie powiedz maluchowi, że bardzo doceniasz jego niezależność i jesteś z niego dumna! Szczera pochwała mamy będzie dla niego doskonałą motywacją do samodzielnego pokonywania kolejnych wyzwań, które nierzadko wymagają sporej ilości odwagi.

 • Mówienie o swoich potrzebach

Przedsiębiorczy człowiek wyraża swoje potrzeby w prosty, nie zawoalowany sposób. Naucz swoje dziecko takiego sposobu komunikacji. Wytłumacz maluchowi, aby otwarcie mówił o tym, czego chce, jak się czuje i co mu się nie podoba.

 • Samodzielne rozwiązywanie problemów

Kiedy dziecko ma problemy, bądź dla niego wsparciem. Nie wyręczaj go jednak i nie rozwiązuj ich za niego. Jeśli Twój brzdąc pokłócił się ze swoim najlepszym przyjacielem, wesprzyj go rozmową i cierpliwie wysłuchaj opisu zaistniałej sytuacji. Zapytaj go, co mógłby zrobić, aby zakopać wojenny topór i jaką lekcję wyciągnie z tej sytuacji. Dzięki temu dziecko lepiej zrozumie, że każde działanie ma swoje konsekwencje. Zyska również poczucie, że nie ma sytuacji bez wyjścia, i że tylko od nas zależy jak wyglądają nasze relacje z innymi.

 • Zarządzanie własnymi pieniędzmi

Przedsiębiorczość to również umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi. Aby nauczyć malucha tej trudnej sztuki regularnie wypłacaj mu kieszonkowe (oczywiście, dopiero w momencie, gdy osiągnie określony ku temu wiek). Rozmawiaj z dzieckiem na temat oszczędzania, zarabiania pieniędzy oraz tego, że… to nie zawartość portfela definiuje człowieka. Przedsiębiorczość to nie tylko odwaga wyrażania własnych pomysłów, ale również pokora i szacunek do innych.

 • Smak niepowodzenia

Choć z pewnością bardzo byś tego chciała, nie zdołasz uchronić dziecka przed rozczarowaniem, porażką czy zawodem. To, na co możesz wpłynąć, to jego odbiór tej niełatwej sytuacji. Kiedy drużyna Twojego syna przegra mecz, wytłumacz chłopcu, że dzięki porażce, będą mogli stać się jeszcze lepsi. Przegrana zmotywuje ich do częstszych i bardziej angażujących treningów. A to, z kolei, przełoży się na poprawę formy i kolejne zwycięstwa. Rozmawiając ze starszym dzieckiem, możesz przywołać historię Michaela Jordana, który nie dostał się do szkolnej drużyny koszykarskiej czy Walta Disneya, który został szybko zwolniony z redakcji gazety, ponieważ według jej redaktora brakowało mu wyobraźni i dobrych pomysłów. Inspirujące historie o znanych ludziach mogą sprawić, że dziecku łatwiej będzie zrozumieć sens przegranej.


Autorem wpisu gościnnego jest Jakub Górecki, ekonomista z pasji i wykształcenia. Na co dzień redaktor bloga o oszczędzaniu MySaver. 8 komentarze

 1. Zarządzanie pieniędzmi wdrażamy, radzenie sobie z porażką również, najtrudniej jest u nas oswajanie ze zmianami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj, ja jestem osobą totalnie nie przedsiębiorczą, więc cała nadzieja, że tata dziecko nauczy tego ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super porady zwlaszcza z kieszonkowym :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne porady, warto je wdrożyć w życie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję panu Jakubowi świetnego, bardzo przyjemnego w odbiorze i ispirującegoo tekstu. Jakoś tak nieśmiadomie wdrażam wszystkie zalecenia, teraz bardziej się przyjrzę tej kwestii. I pedzę odwiedzić strone pana Jakuba. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa jestem, jak wysokie kieszonkowe jest teraz "normą"?

  OdpowiedzUsuń
 7. Najtrudniejsza jest chyba zmiana własnych nawyków. My od jakiegoś czasu nad tym pracujemy bo wydawaliśmy zdecydowanie za duzo na pierdoly. Mam nadzieje ze nasze dzieci nie będą powielały naszych błędów. Póki co się udaje. Córka jest bardzo ostrożna w wydawaniu własnych pieniążków ze skarbonki.

  OdpowiedzUsuń