PRZYCHODZI BABA DO LEKARZA, CZYLI STYGMATYZAJCA PACJENTA.

piątek, 29 kwietnia 2016

        Prowadząc działalność gospodarczą co miesiąc w zębach niesiesz do ZUS-u pieniądze na składki ubezpieczeniowe, będąc  na etacie opłaca je za ciebie pracodawca. Jeśli nie masz ubezpieczenia warto, by współmałżonek zgłosił cię do ubezpieczenia w swoim zakładzie pracy, tak samo dzieci-je również dopisuje się do ubezpieczenia rodzica. Jeśli nie masz współmałżonka lub żadne z was nie pracuje powinniście zarejestrować się w urzędzie pracy, stamtąd będziecie mieli ubezpieczenie. Rolnicy składki zdrowotne opłacają w KRUS-ie. Pewny swoich możliwości oraz praw idziesz do lekarza, a tam niespodzianka. Nie, nie miła. E-WUŚ pokazuje, że nie masz ubezpieczenia. Wiesz, że jesteś ubezpieczony. Co zrobić w takiej sytuacji?

Brak ubezpieczenia w systemie, gdy ubezpieczenie jest?
Są dwie możliwości: błąd systemowy lub niedopełnienie zgłoszenia do ubezpieczenia. Kiedy masz 100% pewności, że to błąd, obstawaj przy swoim.

Co to jest e-WUŚ?
To po prostu elektroniczna weryfikacja uprawnień świadczeniobiorców. Gdy nie masz ubezpieczenia pokazuje cie na czerwono.Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie NFZ.

Czy ktokolwiek rejestrujący  ma prawo do nagłaśniania tego, że pacjent nie jest ubezpieczony?
Absolutnie nie! To czy pacjent ma ubezpieczenie czy nie nie dotyczy osób postronnych i nie powinny być o tym informowane.Nagłaśnianie, rozpowiadanie, czy głośna irytacja z tego powodu to stygmatyzjaca pacjenta.

Czy pacjent ma pod presją zwracać receptę?
Nie. Jeśli została wydana recepta z przysługującą ubezpieczonemu zniżką pacjent nie ma obowiązku zwracania jej lub korygowania na 100% płatności i dopłacania. Ubezpieczonemu pacjentowi przysługuje zniżka

Lubisz mnie już? Każde polubienie to moja nagroda za pracę.
   


Prawa i obowiązki pacjenta.
Pacjent nie ma obowiązków wobec ośrodka zdrowia, nocnej pomocy  medycznej itp. Natomiast placówka medyczna ma prawo przyjąć pacjenta na wizytę, udzielić pomocy, czy wypisać receptę.

Jak należy się zachować?
Wystarczy podpisać oświadczenie, które drukuje placówka medyczna,  NFZ ma się martwi o resztę. pacjentowi wierzy się na oświadczenie. Pacjent nie musi donosić żadnych zaświadczeń o ubezpieczeniu, NFZ ma obowiązek zweryfikować prawdziwość oświadczenia. To NFZ rozlicza się z pacjentem, nie robi tego placówka medyczna.

Przytrafiła ci się taka sytuacja? Nie daj się zastraszyć, jeśli posiadasz ubezpieczenie domagaj się swoich praw i nie pozwalaj na manipulacje, ani wpędzanie w poczucie winy. To błąd systemu nie twój.

Porad możesz szukać w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta,
 pod ogólnopolskim BEZPŁATNYM nr tel 800 190 590

Po co o tym piszę? Bo głośnie komentowanie do lekarza, czy w ogóle przyjdę podpisać oświadczenie, że jestem oszustką i że kłamię w żywe oczy jest wyżej wspomnianym stygmatyzowaniem pacjenta. Bo system pokazał źle, to znaczy, że i ja jestem zła i niewiarygodna. Empatia i ludzkie oblicze-tego brakuje w służbie zdrowia.

14 komentarze

 1. Naprawdę może zdarzyć się, ubezpieczonego system pokaże, jako nieubezpieczonego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, e-WUŚ jest zawodny, ale jak napisałam, oświadczenie, że masz ubezpieczenie wystarczy.

   Usuń
  2. Żebym to raz się wyświetliła jako nieubezpieczona! Ja idąc do przychodni, zawsze mam ze sobą długopis. W 90% mi się przydaje...
   Ale ostatnio miałam lepszą sytuację. Zrobiłam badania na nfz, a następnie... dostałam od nich srogi rachunek jako osoba nieubezpieczona!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. System pokazuje błędy, zawodność maszyny, brak empatii u ludzi, tyle.

   Usuń
 3. Pięknie to opisałaś Kochana. Ośrodek ma nie tylko prawo, ale też obowiązek przyjąć chorego i udzielić mu pomocy. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że o tym napisałaś Bożena, bo szlag mnie trafia: A. kiedy w ogóle muszę mieć do czynienia z państwową służbą zdrowia (tak generalnie), B. kiedy słyszę jak obskurnie traktowani są pacjenci przez personel szpitala czy ośrodka, a im mniejszy ośrodek tym ważniejsza baba w okienku np. rejestracji, C. kiedy personel medyczny próbuje pozbawić pacjenta jego praw. No mam na to alergię. Dobrze by było, żeby wszyscy pacjenci byli świadomi swoich praw, a nie przestraszeni stawali na baczność przed tymi, których obowiązkiem jest nas obsłużyć i zrobić to profesjonalnie. W prywatnych klinikach jakoś można.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasze rejestratorki w ośrodku to bardzo równe babki, tu jednak byłą wewnętrzna rejestracja przed gabinetem do konkretnego lekarza. Warto znać swoje prawa.

   Usuń
 5. Ooni znają tylko swoje prawa. Za to Nasze obowiązki znają na pamięć. Takie sytuacje powinno się nagrywać i udostępnić w necie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w sumie każdy powinien mieć kamery, tak, jak w autach są ;)
   Przykre dla mnie, ale wyciągnęłam wnioski, świadomość praw pacjenta, zresztą działając z FUNDACJA MY PACJENCI, jesteśmy bliskie tematowi :)

   Usuń
 6. Ooni znają tylko swoje prawa. Za to Nasze obowiązki znają na pamięć. Takie sytuacje powinno się nagrywać i udostępnić w necie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Pacjent nie jest traktowany z szacunkiem i to jest ogólny problem. Musimy znać nasze prawa i jakoś sobie w tym wszystkim radzić. Zapraszam na stronę www.razemdlazdrowia.pl, gdzie znajdziecie porady dla pacjentów pisane bardzo przystępnym językiem ;-)

  OdpowiedzUsuń