NIEBIESKIE ŹRÓDŁA-ZECHCESZ JE ZOBACZYĆ.

środa, 10 maja 2017

                     Niesamowitym miejscem do spędzenia słonecznego dnia na wycieczce są Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Jest to doskonałą okazja do zwiedzenia mieszczącego się naprzeciw Skansenu Rzeki Pilicy. Do parku wchodzi się bez biletów. Olchowa aleja zachęca do spacerów. Rząd ławeczek pozwala na odpoczynek i obserwację. Udało nam się spotkać między innymi dzięcioła, srokę, kaczki, łabędzie oraz czaple. Fascynujące, niebiesko zielone "wysepki" pod taflą wody magnetyzują. Przyciągają wzrok, tak, że chce się obejść je na około, by dostrzec nowy odcień. Na naszej drodze stanął samotnie spacerujący pan (mamy szczęście do takich starszych osób, z wiedza o terenie) i zaprosił nas na kilkudziesięcio minutową opowieść o źródłach, regulacji rzeki, powodziach, które były prze tym, nawet o swoim tacie. Kolejny spacerowicz pokazał nam czaple na gniazdach-zobaczycie na zdjęciach.

Częściowy opis ze strony:
"Park to teren, na którym rosną drzewa, kwiaty i trawa, położony zwykle w mieście. Ludzie chodzą do parku, aby wypocząć" – tak Słownik Języka Polskiego definiuje pojęcie park. Tomaszowski Rezerwat Przyrody "Niebieskie Źródła", od kiedy sięga pamięć ludzka spełniał tę funkcję, dlatego bez obawy można nazwać go parkiem, choć z formalnego punktu widzenia nim nie jest. Jak relacjonowała przed kilku laty pewna mieszkanka odległego o około 30 km Sulejowa, już w okresie międzywojennym do "Błękitnych Źródeł" przyjeżdżały wycieczki szkolne na drabiniastych wozach. A co tak zachwycało i nadal zachwyca tych, którzy tu bywają?

Na pewno cisza i urok tego niepowtarzalnie pięknego miejsca. Najważniejszą jego osobliwością sąwywierzyska krasowe, którymi, poprzez szczeliny w skałach wapiennych, wypływa krystalicznie czysta woda, podnosząc piasek denny z dużą siłą do góry, co stwarza wrażenie "wrzenia gejzerów". Kanały odpływowe tworzą tu rozlewisko, osiągające głębokość do 4,5m. Rezerwat przyrody "Niebieskie Źródła" położony jest na prawym brzegu Pilicy, w granicach administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego, przy drodze wiodącej do Zalewu Sulejowskiego, lub dalej, do miejscowości Radonia, gdzie łączy się z drogą krajową nr 44, wiodącą przez Radom do Lublina. Nadzór nad parkiem sprawuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, Nadleśnictwo Smardzewice.

Właścicielem rezerwatu są: Skarb Państwa, Lasy Państwowe, Urząd Miasta Tomaszowa oraz Nadleśnictwo Smardzewice. Rezerwat Przyrody "Niebieskie Źródła" utworzony został Zarządzeniem nr 129 Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 27.07.1961 roku. Jest to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 28,77 ha w tym 21,87 ha powierzchni leśnej i 6,90 ha nieleśnej (akweny wodne, rowy, drogi). Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych malowniczych źródeł o błękitnym zabarwieniu wody. Taka barwa wody spowodowana jest czynnikami fizykochemicznymi. Czysta, przefiltrowana woda pochłania promienie czerwone a przepuszcza niebieskie i zielone. Barwa wody jest tu więc tylko refleksem świetlnym"

Lubisz już mnie? Zapraszam 

                                                
         

23 komentarze

 1. W naszej okolicy są słynne kolorowe jeziorka, również polecam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Teraz i my za każdym razem przejeżdżając wstąpimy :)))

   Usuń
 3. O, proszę - tak blisko mnie byliście i się nie odezwaliście. Foch :p

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak mi brakuje takich miejsc, choć u nas też są parki ze źródełkami. Jak tylko zrobi się ciepło to się wybiorę, potrzebuję relaksu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, z fuksją na ustach, by dodwawać blasku otoczeniu :*

   Usuń
 5. Nigdy nie słyszałam nawet o tym miejscu! uwielbiam takie klimaty, wycieczki w takie miejsca to czysta przyjemność!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, wykryłam je przejeżdżając obok :)))

   Usuń
  2. Czasem takie przypadki dają najwięcej radochy :)))

   Usuń
 6. Ja na pierwszym miejscy stawiam ziemie kłodzkie zawsze i wszędzie ale Twoja propozycja też kusząca. Wpiszę na listę miejsc do obejrzenia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwiedzam miejsca, w których akurat jestem, tu trafiłam przypadkiem :)

   Usuń
 7. jeśli kiedyś będę w okolicy to odwiedzę to miejsce, bo rzeczywiście wydaje sie być wyjątkowym!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne miejsce, byłam widziałam i też opisałam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe miejsce, nigdy o nim nie słyszałam, ale to też nie moje rejony 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Super, my też tam z dziećmi byliśmy :) Odkąd dostaliśmy mapkę zdrapkę Polski, dzieci chętniej podróżują, ale głównie po to aby zetrzeć kolejne miejsce na mapie, a zwiedzanie to druga sprawa ;)

  OdpowiedzUsuń