POCZYTAJKI-POMAGAJKI- Zmyslacz i Gaduła.

środa, 6 maja 2015

Poczytajki Pomagajki to seria, której celem jest wsparcie dzieci, szczególnie w przełomowych dla nich momentach: kiedy sytuacja w rodzinie jest napięta, gdy z domowego zacisza trafiają do środowisk szkolnych lub przedszkolnych oraz gdy spotykają rówieśników, którzy różnią się od nich i których zachowania czasem trudno zaakceptować. „Zmyślacz” i „Gaduła” dzięki swoim przygodom w przedszkolu dowiadują się, że zawsze warto próbować, bo… podobnie jak inni bohaterowie serii Poczytajki pomagajki: „Nieśmiałek”, „ChoroWitek”, „Sama”, „ArcyBolek”, „Nowa w przedszkolu” czy „Dokuczalska”, każdy jest ważny!


 „Zmyślacz” to historia Pawła, chłopca obdarzonego ogromną wyobraźnią. Niestety, wymyśla on historie, które często mijają się z prawdą. Opowiada kolegom o swoim tacie – słynnym podróżniku, o nieistniejących osobach i przedziwnych przygodach. Dzieci odkrywają, że Paweł zmyśla, a przecież nikt nie lubi kłamców. Na szczęście wychowawczyni klasy wpada na pomysł, jak lepiej spożytkować fantazję ucznia.

Z kolei Julka – tytułowa „Gaduła” mówi prawdę, za to buzia się jej nie zamyka. Mówi i mówi, co bywa męczące nie tylko dla jej rodziców, ale także dla kolegów w przedszkolu. Dzieci zaczynają jej unikać, aż do dnia, kiedy to się okazało, że Gaduła ma świetne pomysły i wymyśla najlepsze zabawy.

Autorką „Zmyślacza” jest Eliza Piotrowska – autorka i ilustratorka wielu książek dla dzieci, tłumaczka z włoskiego oraz krytyk sztuki. Obecnie mieszka w Brazylii. Jak sama twierdzi: „Przepadam za swoją pracą, lubię jej skrajny charakter, rozpięty między ciszą pisania a gwarem spotkań z czytelnikami. Pisanie dla dzieci to jedna z moich życiowych funkcji, to oddech, wentyl, sens”.

Barbara Kosmowska, autorka „Gaduły”, debiutowała jako licealistka. Zdobywczyni licznych nagród w konkursach poetyckich i prozatorskich. Pisze zarówno książki dla dzieci, jak i dla dorosłych. Stworzyła także wiele słuchowisk radiowych.

 "Nowa w przedszkolu" i "Dokuczalska" to również książeczki z serii poczytajek-pomagajek. Moje córki są nimi zachwycone, mała zachwycona rysunkami, starsza treścią. 
 Lubisz czytać z dzieckiem ? Polub.
Jaka jest wasza ulubiona książeczka?
                                                            

7 komentarze

 1. Swietny blog! My uwielbiamy książeczki.
  jeśli masz ochotę dowiedzieć się wiecej zapraszam na blog
  mamaayla.blogspot.co.uk znajdziesz tam nasza top 5 ulubionych książeczek na dobranoc

  OdpowiedzUsuń
 2. My uwielbiamy śmieszne łamacze języków . Pan pierdziołka , wyliczanki itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie ksiażeczki! Chociaż Oli mój jest jeszcze mały to samo przeglądanie obrazków go bardzo emocjonuje... Doczekać się nie mogę, aż zacznie przeżywać każdą opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdy już doczekamy się dzieci chciałybyśmy mieć na półce wszystkie wydania tej serii.

  OdpowiedzUsuń