BRZUCH PO URODZENIU DZIECKA, CZASEM TEZ TAK WYGLĄDA

środa, 15 maja 2019

    Ciąża to dla organizmu każdej kobiety intensywny i wyczerpujący czas. Powodujący nie tylko moc radości z oczekiwania dziecka, ale też często dolegliwości i rozczarowania. Piękne ciąże z uśmiechniętymi i zadbanymi mamami z instagrama to nie tylko fikcja. Takie kobiety istnieją, chodzą
wśród nas. Kobiety świadome siebie, lubiące podkreślać własną urodę, celebrujące ciążę. Czasy zaniedbanych ciężarnych z nieufarbowanymi włosami dawno minęły. Kobiety przed planowaniem ciąży często zaczynają przygotowywać się do niej fizycznie i psychicznie. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, niezbędne badania. Jednak nawet tam misternie przygotowywana ciąża może być rozczarowaniem.

Ciało kobiety w ciąży ulega szeregowi zmian. Nie tylko uwarunkowanie genetyczne, ale też tryb życia ciężarnej odbijają się na jej wyglądzie. Czasem ciąża przebiega bez zakłóceń, innym razem z poważnymi komplikacjami. Niekiedy kobieta przez większość ciąży jest szczupła i dopiero w ostatnich miesiącach zaczyna się zaokrąglać, w innym przypadku od razy robi się niczym przysłowiowy balon. Jedne kobiety mają wcięcie w talii, a z przodu tylko brzuszek wielkości małej piłeczki, inne spuchnięte nogi i ogromne brzuchy. Kobiety są różne, zarówno przed ciążami, jak i po nich. Każda ciąża jest inna, na każdą można reagować inaczej.

Podczas ciąży skóra rozciąga się do granic. Czasem następuje to tak szybko, że powstają na niej rozstępy. Wiadomo, że skóra odpowiednio nawilżona reaguje zdecydowanie lepiej niż pozostawiona samej sobie. Rozstępy są również uwarunkowane genetycznie. Jeśli mama i babcia ich nie mają, kobieta ma 90% szans, że również ich mieć nie będzie. Tak samo z brzuchem. Kobieta po porodzie może mieć płaski brzuch, mniej lub bardziej jędrny, lub całkiem duży, pomimo tego, że nie ma już w nim dziecka. To czy brzuch jest jędrny ma również swoje przyczyny. Brzuch 20 latki inaczej się zregeneruje niż brzuch kobiety po 30, czy 40. Ogromny brzuch wolniej zmaleje niż malutki. Szybkość obkurczania macicy jest również nierówna i przebiega inaczej u różnej grupy kobiet.

Ogromne znaczenie ma również to czy kobieta przed ciążą oraz w trakcie wzmacniała mięśnie brzucha, czy pozostawiła działanie naturze. Zdrowe odżywianie, przygotowania do ciąży, ćwiczenia oraz uwarunkowanie genetyczne mają największy wpływ na, to czy brzuch po ciąży zostanie, czy nie. Tego, jak szybko zniknie i czy w ogóle nie jest w stanie przewidzieć nikt. Jednak nie wolno straszyć kobiet, że po urodzeniu dziecka będą wyglądały, jak w ósmym miesiącu ciąży. To się może darzyć,ale niezwykle rzadko. Warto w ciąży i po porodzie wspierać kobiety. Jedna wyjdzie ze szpitala umalowana i w butach na obcasie inna obolała, zmęczona, w ciążowych spodniach i w klapkach. Kobiety są różne i nie powinny się porównywać z innymi.

Po co to wam piszę? Dopiero świat obiegły zdjęcia księżnej Meghan, która po urodzeniu dziecka pokazała się z brzuchem oraz zdjęcie, które widać na początku tekstu.  To zdjęcie instagramowej mamy, mamy szóstki dzieci. Pokazała, jak wyglądała po urodzeniu dziecka, nie akceptowała tego, jednak nie pozostawiła przypadkowi tego, jak dalej będzie wyglądała. Każda z nas może zmienić coś w sobie, jeśli tego nie akceptuje. 

Dziewczyny, bądźcie dla siebie dobre. Wspierajcie się zamiast sobie dopiekać i się straszyć.

Bohaterkę i autorkę zdjęcia możecie podziwiać tutaj 

1 komentarze