KALENDARZ DNI WOLNYCH OD NAUKI NA ROK SZKOLNY 2016/17

środa, 24 sierpnia 2016

          Zdecydowana większość rodziców cieszy się z nadchodzącego roku szkolnego. 
6 powodach, dla których cieszę się z końca wakacji, pisałam TU, kliknij. Jednak jak zwykle nowy rok szkolny zaskoczy dniami wolnymi. Jedne dni wolne to typowe święta kościelne i narodowe inne to te, przysługujące szkołom. I tak:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. dyrektor szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze dla:

do 6 dni — dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego

do 8 dni — gimnazjów,

do 10 dni — liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.


Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone:
w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się odpowiednio:
-sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,
-egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
-egzamin maturalny,
-etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
-w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
-w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej." *źródło kalendarz świąt

Lubisz już mnie? Polub
                                                      


 A jak to wygląda w roku szkolnym 2016/17?

1 WRZEŚNIA 2016 r, czwartek -UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO- tego dnia obowiązuje strój galowy, O tym, jaki ma być i dlaczego tak ważnym jest by był odpowiedni, pisałam TU-kliknij

14 PAŹDZIERNIK 2016 r, piątek, Dzień edukacji narodowej, tego dnia zazwyczaj jest uroczysty apel, wypadało by na niego założyć strój galowy. Jednak, jako że jest to piątek, szkoły zapewne skorzystają z możliwości wzięcia dnia wolnego. 

1 LISTOPAD 2016 r, wtorek- Wszystkich Świętych, DZIEŃ WOLNY
11 LISTOPAD 2016 r, piątek, Narodowe Święto Niepodległości, DZIEŃ WOLNY 

23-31 GRUDZIEŃ-1 STYCZEŃ, piątek-niedziela,  10 DNI WOLNYCH, Wigilia wypada w sobotę, Sylwester-sobota. Do szkoły wracamy w poniedziałek-2 stycznia

6 STYCZEŃ, piątek, Święto Trzech Króli, DZIEŃ WOLNY

FERIE ZIMOWE

16 – 29 stycznia 2016 r.
lubelskie,
łódzkie,
podkarpackie,
pomorskie,
śląskie


23 stycznia – 5 lutego 2017 r.
podlaskie,
warmińsko-mazurskie


30 stycznia – 12 lutego 2017 r.
kujawsko-pomorskie,
lubuskie,
małopolskie,
świętokrzyskie,
wielkopolskie


13 – 26 lutego 2017 r.
dolnośląskie,
mazowieckie,
opolskie,
zachodniopomorskie


21 MARZEC 2017 r, wtorek- Pierwszy dzień Wiosny- tego dnia organizowane są zazwyczaj wycieczki lub luźne zajęcia. Tradycyjnie dzieciaki przebierają się w różne stroje, jest konkurs na najlepsze przebranie. Jest także topienie Marzanny.


13-18 KWIECIEŃ 2017 r, czwartek-wtorek, 6 DNI WOLNYCH, Święta Wielkanocy 16-17 kwietnia.


1 MAJA 2017 r, poniedziałek, Święto Pracy, DZIEŃ WOLNY
2 MAJA 2017 r , wtorek-szkoły zazwyczaj ustalają wolne
3 MAJA 2017 r, środa- Święto Konstytucjo Narodowej, DZIEŃ WOLNY
Możesz spokojnie zaplanować długi weekend od soboty 29.04-środy 3.05.

15-16 CZERWCA 2017 r, czwartek-Boże Ciało, DZIEŃ WOLNY+ wolny piątek.
Długi weekend 15-18 czerwca.

/EDIT/ Prawdopodobnie zakończenie roku szkolnego będzie jednak tydzień wcześniej, tj
23 CZERWCA 2017 r, piątek
30 CZERWCA 2017 r, piątek-długo wyczekiwane UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO-obowiązuje strój galowy /1 września 2016 r zostanie ustalone, czy rok szkolny nie zakończy się tydzień wcześniej, tj 23.06.2017 r/

1 LIPCA-31 SIERPNIA 2017 r, sobota-czwartek, DWA MIESIĄCE WAKACJI

1 WRZEŚNIA 2017 r, piątek-UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 

Do z góry wiadomych dni wolnych należy doliczyć te, które przysługują na danym stopniu edukacji-każda szkoła ustala indywidualnie, kiedy je wykorzysta.

   

Legenda
  — dni wolne od nauki szkolnej,
  — terminy egzaminów i inne ważne daty.

"Powyżej umieszczono kalendarz na rok szkolny 2016/2017. Kolorem zielonym zaznaczono dni wolne od nauki z powodu świąt, zimowej i wiosennej przerwy świątecznej oraz ferii zimowych oraz letnich. Po wskazaniu kursorem danej komórki kalendarza zostanie wyświetlony dymek z informacją o nazwie oraz liczbie dni pozostałych do wskazanej daty.

Przypominamy, że rok szkolny zaczyna się 1 września a kończy 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego, dlatego liczy tyle samo dni, co rok kalendarzowy. Oczywiście, szczególnie dzieci, za koniec roku szkolnego przyjmują ostatni dzień przed wakacjami, ponieważ jest to koniec okresu nauki szkolnej.
Początek i koniec roku szkolnego

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września.

Według obowiązującego obecnie rozporządzenia zajęcia kończą się w ostatni piątek czerwca. Wcześniejsze rozporządzenie obowiązujące do 2010 r. ustalało datę końca zajęć na pierwszy piątek po 19 czerwca, tak więc wakacje uległy skróceniu o jeden tydzień.* źródło kalendarz świąt

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2016/17

Wszystko już wiecie? Teraz możecie planować urlopy, by na dni wolne od szkoły jakoś zapewnić dzieciom opiekę.

           Zakupy szkolne już porobione? Nam dla Gaby brakuje tylko dwóch bloków formatu A3,

19 komentarze

 1. Dzięki za ściąge ;) dużo będzie wolnego w piątki ;) weekend majowy będzie teraz mega długi :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wg najnowszych wiadomości rok szkolny ma zakończyć się tydzień wcześniej :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra robota :) Że te ferie u nas są tak późno :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze wiedzieć w które dni będą miały dzieci wolne

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak ktoś ma jeszcze trochę starsze dziecko, to 19-21 kwietnia wolne z powodu egzaminu gimnazjalnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zawarte jest w dodatkowych dniach wolnych, każda szkołą ustala dni wolne indywidualnie, wg ilości wolnych dni, które jej przysługują.

   Usuń
 6. Autorka artykulu troche chyba poplynela. To dyrektor w porozumieniu z rada rodzicow ustala dni wolne. Kazda szkola moze ustalic rozne dni wolne ale rownie dobrze moze nie wykorzystac wszystkich jej przyslugujacych. Pierwsze slysze zeby 21 marca byl dniem wolnym. Ponadto, w dni wolne szkola zapewnia dzieciom opieke (nie mowimy tu o swietach panstwowych i koscielnych). Prosze sie doedukowac przed pisaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Po pierwsze proponuję powrót do klasy pierwszej, szkoły podstawowej-tam uczą czytania ze zrozumieniem. Po drugie, nigdzie nie napisałam, że 21.03 to dzień wolny. Po trzecie przeczytaj cały tekst, a doczytasz się, że każda szkoła indywidualnie ustala przysługujące jej dni wolne. Dodatkowo zapraszam do pomieszkania na wsi. Po pierwszym roku zobaczysz zapewnioną opiekę w czasie dni wolnych, których zapewnić powinna. Dodatkowo przedszkole wyłapuje w drzwiach rodziców z LISTĄ, żeby nie przyprowadzać dzieci, kiedy szkoła ma wolne. Jeśli siedzisz za biurkiem i widzisz tylko przepisy możliwe, że nie dostrzegasz problemu rodzica, który swój urlop MUSI poświecić na opiekę dziecka w szkole. Bo szkoła wciąż ma jakieś wolne poza czerwonymi kartkami w kalendarzu.

   Usuń
 7. Witam.
  I kto ma na to wszystko zapracować?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale nasze ferie wcześnie... Zaczynamy! potem będziemy zazdrościć innym, że oni mją jeszcze odpoczynek przed sobą ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Co za prymitywny opis dni wolnych i do tego nie wszystkich np 31 pazdziernika jest rowniez dniem wolnym od nauki. Po co piszecie jak nie macie pojecia .....?

  OdpowiedzUsuń