500+ JAK SKŁADAĆ WNIOSEK? GDZIE? KTO DOSTANIE?

piątek, 18 marca 2016


               500zł na dziecko, temat gorący, poruszany chyba przez każdego mniej lub bardziej zainteresowanego. Jak i gdzie złożyć wniosek? Czy trudno go wypełnić? Wreszcie kto dostanie pieniądze na dziecko? Czy mieszkając za granicą dostaniesz 500zł na dziecko? Czy to wlicza się do dochodu? Na te i inne pytania odpowiem dziś osobom, które szukają takiej wiedzy. Na pewno świadczenie będą mogły dostać nawet osoby mające 18lat, niewychowujące dzieci oraz dzieci mające dzieci. Brzmi nieprawdopodobnie? takie są przepisy.

KTO DOSTANIE?

Ustawa przewiduje zasiłek dla rodzin mających więcej niż jedno dziecko, czyli 500zł będzie przysługiwało na drugie i każde następne dziecko, chyba, że dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800zł na osobę lub 1200zł gdy w rodzinie jest niepełnosprawność, w takich przypadkach  zasiłek 500zł miesięcznie będzie przysługiwał na każde dziecko do ukończenia 18roku życia.

Nie ma górnego progu dochodowego, z zasiłku 500+ będą mogły korzystać osoby zamożne.


CZY WNIOSEK NA 500+ JEST TRUDNY DO WYPEŁNIENIA?

Nawet jeśli nie poradzisz sobie z jego wypełnieniem, pomoże ci osoba w urzędzie (są specjalne stanowiska pracy powołane w tym celu). taka osoba pomoże ci w  wypełnieniu wniosku za darmo (nie daj się więc naciągnąć na płatną pomoc przy wypełnianiu wniosków)


CZY 500ZŁ BĘDZIE WLICZANE DO DOCHODU?

Nie. To świadczenie typu "rodzinne", nie wlicza  się dochodu, nie płacisz z niego podatku. Pobierając je nie stracisz innych świadczeń.

CO Z TEGOROCZNYMI 18-LATKAMI?

Jeśli dziecko nadal uczące się kończy w kwietniu 2016r 18lat to za miesiąc kwiecień należy się dla takiego dziecka 500zł. Rodzic/opiekun może składać wniosek o zasiłek. Pieniądze przysługują tylko do skończenia 18 lat, potem nie należą się.

NIELETNI RODZIC.

Kiedy nastolatek/nastolatka ma dziecko można składać wniosek 500zł na swoje dziecko, chyba, że nastoletni rodzic złoży o 500zł na swoje dziecko, wtedy rodzicowi nastolatka nie przysługuje świadczenie.

CZY BABCIA LUB DZIADEK MOGĄ DOSTAĆ 500ZŁ NA WNUKI?

Jeśli są prawnymi opiekunami to tak. Na zasadach z pierwszego punktu. Na takich samych zasadach świadczenia może dostać rodzina zastępcza.

OD KIEDY MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI?

Od 1 kwietnia 2016r będzie można składać wnioski osobiście  w urzędzie lub przez internet. By uzyskać świadczenie należy wniosek złożyć do czerwca 2016 r, urzędy wypłaca wtedy wstecz od kwietnia. Decyzje o tym kto najpierw dostanie pieniądze podejmuje gmina.

Internetowo można składać przez stronę swojego banku (z boku będzie zakładka 500+).
Oto lista banków, które przystąpiły do programu
Alior Bank SA, 
Bank BPH SA, 
Bank Handlowy w Warszawie SA, 
Bank Millennium SA, 
Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, 
Bank Polskiej Spółdzielczości SA, 
Bank Zachodni WBK SA, 
FM Bank PBP SA, 
Smart Bank, 
ING Bank Śląski SA, 
mBank SA, 
PKO Bank Polski SA, 
Raiffeisen Bank Polska SA, 
SGB-Bank SA, 
Bank Ochrony Środowiska SA, 
Getin Noble Bank SA, 
Deutsche Bank SA, 
Credit Agricole Bank Polska SA.

Wniosek należy składać raz w roku.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSEK?

Jedno z rodziców. Świadczenie może pobierać tylko jeden rodzic, chyba że opieka nad dziećmi podzielona jest w równym stopniu wtedy zasiłek dostają po równej części oboje rodzice.

SAMOTNE MATKI?

Lub samotni ojcowie. Te osoby będą traktowane tak, jak  pełne rodziny, kryteria dochodowe będą tak samo brane pod uwagę.

 RODZINY ZASTĘPCZE
Rodzin zastępczych nie obejmuje 500+ w takiej formie jak wszystkich. Jest dodatkowy zapis u ustawie o wspieraniu rodziny i rodziny zastępcze na tej podstawie dostaną 500+, ale w innym miejscu składają wniosek. Dodatkowo nie muszą być opiekunami prawnymi dzieci, co jest istotne dla bardzo wielu rodzin zastępczych.

500ZŁ NA DZIECKO GDY MIESZKASZ ZA GRANICĄ

Oczywiście jeśli nie pobierasz zasiłku w innym państwie możesz ubiegać się o 500zł na drugie i kolejne dziecko mieszkające w Polsce. Tak samo CUDZOZIEMCY mieszkający w naszym kraju, nie pobierający w innych państwach zasiłków mogą starać się o świadczenie u nas.

RODZICE PO ROZWODZIE, RODZINY PATCHWORKOWE.

Jak wcześniej wspomniałam o świadczenie może wystąpić tylko jedno z rodziców. Kto dostanie pieniądze? Ten, kto pierwszy wystąpi o wniosek, musi jednak mieć przyznane prawo do opieki nad dziećmi.
Przykład: on po rozwodzie, ma  dwoje dzieci z poprzedniego związku, z obecną partnerką ma jedno dziecko-dostanie 500zł, bo to jego trzecie dziecko.
Przykład: ona dziecko, wiąże się z partnerem, który ma dziecko, ale nie wychowuje go-nie dostaną 500zł na dziecko.
Przykład: ona-samotna matka, ma dwoje dzieci,  dostanie świadczenie na jedno dziecko jeśli dochód na jednego członka rodziny przekracza 800zł, jeśli nie przekracza dostanie na dwoje


CO SIĘ WLICZA W DOCHÓD?

Oczywiście pensja, alimenty, zwrot podatku na dzieci, pieniądze z wynajmu nieruchomości.

ZA JAKI OKRES CZASU BRANY JEST PO UWAGĘ DOCHÓD?

Za rok 2014. Ponieważ trwa okres zasiłkowy rozliczany za ten czas. Więc prośby o obniżanie na siłę pensji u pracodawcy nic nie da, jednak jeśli dzieci są małe zaprocentuje przy nowym okresie rozliczeniowym ;)


KILKORO DZIECI W TYM JEDNO 18-LETNIE.

Jeśli masz jedno lub więcej dzieci 18-letnich nie dostaniesz na nie świadczenia 500+. Do otrzymania tego świadczenia możesz zgłosić drugie niepełnoletnie dziecko , które wychowujesz.
Przykład: dziecko 18lat, dziecko 8lat-nie ma świadczenia, gdy pierwsze dziecko staje się pełnoletnie, drugie staje się tym pierwszym, chyba, że rodzina nie przekracza dochodu 800zł na członka rodzina
Przykład: dzieci 18lat, 10lat, 4lata-świadczenie na jedno dziecko, 500zł dla 4-latka
Przykład: dzieci: 18lat, 7lat, 5lat, 4lata, 3lata, świadczenie dostaniesz na dwoje dzieci, 2x500zł najmłodsze dzieci
Przykład: 19lat, 18lat, 3lata-nie dostaniesz świadczenia, chyba, ,że dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 800zł, wtedy przysługuje świadczeni na 3-letnie dziecko.

Doceń moją pracę, polub.
                                            

CZY SĄ INNE ZASIŁKI,Z  KTÓRYCH MOŻESZ SKORZYSTAĆ?

Tak, obłożone są jednak progami dochodowymi:
-zasiłek rodzinny
 1. 89,00zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
 2. 118,00zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;
 3. 129,00zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
-dodatek z tytułu wielodzietności w kwocie 90zł
-stała kwota na dojazd 63zł (jeśli dziecko uczące się dojeżdża do szkoły
-podjęcia nauki w innym mieście i zamieszkania tam 105zł
-150zł z tytułu rozpoczęcia przez dziecko roku szkolnego
-1000zł z tytułu urodzenia dziecka
- z tytułu kształcenia i  rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
.  80, 00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
     2.  100, 00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
-opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne, jeśli rodzice decydują się zrezygnowanie z pracy by opiekować się dzieckiem 520zł
-samotnego wychowywania dziecka 370zł

28 komentarze

 1. Niestety masa niepoprawnych informacji... Pewnie z podręcznika ministerialnego, w którym niestety często informacje nie są zgodne z rzeczywistością...
  1. Rodzic nastolatka, który ma już swoje dziecko nie dostanie świadczenia, bo mu nie przysługuje. Jednak zazwyczaj w takich przypadkach rodzic tego nastolatka staje się opiekunem prawnym dla malucha i wtedy może się ubiegać jako opiekun prawny na to maleństwo.
  2. "Przykład: on po rozwodzie, ma dwoje dzieci z poprzedniego związku, z obecną partnerką ma jedno dziecko-dostanie 500zł, bo to jego trzecie dziecko." - Na pierwsze (jeśli nie przekracza kryterium) i drugie też dostanie jeśli sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. nawet jeśli dzieci zgodnie z wyrokiem sądu są urlopowane to będzie miał świadczenie przeliczone na dni.
  3. "Przykład: ona dziecko, wiąże się z partnerem, który ma dziecko, ale nie wychowuje go-nie dostaną 500zł na dziecko." Jeśli on złoży wniosek to dostaną.
  4. Zwrot podatku na dzieci nie wlicza się do dochodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwrot podatku wlicza się do dochodu, chyba, że nasz urząd robi to bezprawnie.

   Usuń
  2. ANA SZU,
   -jeśli dwoje 17latków bierze ślub to nadal mają opiekunów prawnych? Są małżeństwem, mają dziecko stanowią odrębne gospodarstwo domowe.
   -2 i 3 omówiłam tak, jak ty, ale z 4 nie mogę się zgodzić-zwrot podatku wlicza siew dochód, jeśli dasz mi przepis który mówi inaczej będę ci bardzo wdzięczna

   Usuń
  3. Tak, z czwórką zwracam honor, myślałam, że chodzi o sytuację (bo tak mogą niektórzy to odbierać), że mają sobie doliczyć na wniosku zwrot podatku.

   Jeśli np. moja córka 17 letnia ma dziecko to mi na nią nie przysługuje 500 zł, bo ma swoje dziecko. Jednak w takich sytuacjach najczęściej babcia dziecka(czyli ja ;) )zostaje opiekunem prawnym tego maleństwa i może się ubiegać na to dziecko jako opiekun prawny.

   Usuń
  4. zazwyczaj, jednak ilu ludzi tyle sytuacji i pytań, a dałam tylko przykłady

   Usuń
 2. I jeszcze jedna - bardzo przydatna informacja - świadczenie przysługuje do ukończenia 18 rż, czyli jeśli pobieramy świadczenie na drugie dziecko,a pierwsze za miesiąc kończy 18 lat, to za miesiąc i dzień, młodsze dziecko staje się pierwszym i możemy się ubiegać o świadczenie tylko w przypadku nie przekraczania kryterium. O tym w mediach nie mówią, a to jest bardzo ważna informacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zawarłam w przykładach, dodam przykład z dwójką, a nie tylko z trójką dzieci.

   Usuń
 3. mam pytanko nie jesteśmy zameldowani w Polsce, nie mamy konta w banku, nie mamy możliwości złożenia wniosku osobiście,mieszkamy w trzecim świecie i co dalej .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak chcesz coś uzyskać nie maja c w Polsce meldunku?

   Usuń
  2. W Polsce meldunek jest nie obowiązkowy i długo przed wyjazdem nie miałam

   Usuń
  3. w poniedziałek sprawdzę ten przepis

   Usuń
  4. I jak dowiedziała się Pani coś odnośnie mojego pytanka "mam pytanko nie jesteśmy zameldowani w Polsce, nie mamy konta w banku, nie mamy możliwości złożenia wniosku osobiście,mieszkamy w trzecim świecie i co dalej ....."

   Usuń
 4. Jeśli dochód od 2014 roku uległ znacznej poprawie- np. zmiana pracy, , podjecie pracy - należy przedstawić dodatkowe zaświadczenie o aktualnych zarobkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, w tym okresie rozliczeniowym liczy się dochód z 2014r.

   Usuń
  2. Jeśli jednak dochód z 2014 roku jest utracony to trzeba przedstawić zaświadczenie o aktualnych zarobkach.

   Usuń
  3. Nie, każą przynosić ostatnią pensję i jak przekracza, to obcinają 500+. W mojej miejscowości wiele razy ludziom nie przyznali kasy, bo im wzrosły zarobki w 2016. Każą przynosić zarobki z ostatnich kilku miesięcy, serio. Przepisy sobie, a urzędy robią pod górkę. Np. chcą zaświadczeń o ubezpieczeniu w ZUSie, choć to ubezpieczenie wcale we wniosku nie jest wymagane. Ale ci go nie przyjmą, jak nie przyniesiesz. Chcą też PITy od pracodawców, ksera dowodów i mnóstwo innych pierdów.

   Usuń
 5. Aż się boje tego 1 kwietnia :) U mnie w mieście nie ma jeszcze wniosków, nie wydrukowali. Masz link do wniosku online ??? Pozdrawiam. wwww.niecalkiemsamamama.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.program500plus.pl/files/wniosek-500-plus.pdf

   Usuń
 6. Przydatne informacje ale mi się nic nie należy państwo wie lepiej i okazuje się ze mam jedno dziecko

  OdpowiedzUsuń
 7. Z rodzinami zastępczymi nie jest tak jak Pani pisze. Rodzin zastępczych nie obejmuje 500+ w takiej formie jak wszystkich. Jest dodatkowy zapis u ustawie o wspieraniu rodziny i rodziny zastępcze na tej podstawie dostaną 500+, ale e innym miejscu składają wniosek. Dodatkowo nie muszą być opiekunami prawnymi dzieci, co jest istotne dla bardzo wielu rodzin zastępczych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za post, bardzo przydatne informację :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak to będzie z dziećmi urodzonymi w lipcu 2016? wtedy okres rozliczeniowy brany pod uwagę to już 2015?

  OdpowiedzUsuń
 10. A co jeżeli mieszkam w Polsce ale mąż pracuje za granicą i tam pobiera zasiłek rodzinny n a dwoje naszych dzieci w wieku 9 i 15 lat? Czy mam prawo składać wniosek na drugie dziecko?

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam pytanie. ..mieszkam za granicą w kraju UE. .mam dwójkę dzieci, jedno 8 lat z pierwszego małżeństwa i drugie 3 latka z obecnego małżeństwa, drugie dziecko urodziło się we Włoszech niestety na oboje dzieci nie pobieramy żadnych dodatków...czy mogę ubiegać się o 500 + na dwoje dzieci czy tylko na jedno? Dodam że ja nie pracuje wiec przy wpisaniu wniosku musze podać rozliczenie dochodowe mojego męża? Z góry dziękuję za odpowiedz.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale ładnie wszystko opisane, każdy wie, co zrobić i jak

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiedziałam, że zwrot podatku jest też wliczany jako dochód

  OdpowiedzUsuń