WŁĄCZ ŚWIADOMOŚĆ-NIE JESTEŚ JUŻ SAMA

czwartek, 13 lutego 2014

O piciu alkoholu w ciąży pisałam TU "Pijana ciąża"

Teraz przyłączyłam się do akcji
WŁĄCZ ŚWIADOMOŚĆ - NIE JESTEŚ JUŻ SAMA !!!


Zachodzisz w ciążę. Na teście widzisz dwie kreski. Czy było to planowane czy nie - od teraz nosisz w sobie dziecko, za które jesteś odpowiedzialna! Przestań być egoistką. Odstaw to co szkodzi Twojemu dziecku. 
Usiądź i pomyśl czy warto. Nie jesteś alkoholiczką. Możesz powstrzymać się przez te 9 miesięcy od sięgniecia po te głupie piwo. Nawet po ten"nic nie znaczący" łyk.
Dla wielu z nas to takie logiczne. Zrozumiałe. Jednak mimo powszechnie dostępnej wiedzy na temat picia alkoholu w ciąży, nadal wiele kobiet wierzy w mity z tym związane. Picie piwa wspomagające laktacje, wino poprawiające trawienie lub kojące nerwy ciężarnej a co najlepsze podwyższy poziom żelaza. Naukowcy podkreślają, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może zaszkodzić Twojemu dziecku wpływając na jego rozwój w życiu płodowym.


Najczęstsze mity dotyczące spożywania alkoholu w ciąży:


 • jeden łyczek nie zaszkodzi – skoro trudno precyzyjnie określić jaka ilość wypitego alkoholu może być szkodliwa, w okresie ciąży lepiej zachować całkowitą abstynencję!!!
 • czerwone wino można pić podczas ciąży, bo poprawia trawienie – wino to alkohol i może działać toksycznie na płód podobnie jak wódka!!!
 • w ciąży wypiłam trochę przy różnych okazjach i urodziłam zdrowe dziecko - każda ciąża jest inna, nawet u tej samej kobiety. Jeśli piłaś podczas pierwszej ciąży i urodziłaś zdrowe dziecko, to wcale nie znaczy , że podczas kolejnej będzie tak samo!!!
 • picie alkoholu w ciąży nie niesie ze sobą ryzyka poronienia, albo wczesnego porodu – pijące kobiety zwiększają to ryzyko. Badania wskazują, że u kobiet pijących alkohol trzy razy częściej występowało poronienie lub urodzenie martwego płodu!!!
 • picie alkoholu może zaszkodzić dziecku tylko w pierwszym trymestrze ciąży – w pierwszym okresie rozwoju uszkodzenia płodu mogą być najpoważniejsze, ale alkohol może mieć szkodliwy wpływ na dziecko na każdym etapie jego rozwoju w łonie matki!!!


 • lepiej wypić czerwone wino niż kawę – jedno i drugie jest niewskazane w ciąży, bo może mieć szkodliwy wpływ na dziecko i powodować mikrouszkodzenia układu nerwowego i narządów!!!
 • łożysko chroni dziecko przed alkoholem wypitym przez matkę – każda dawka alkoholu wypita przez matkę przenika przez łożysko, wystarczy pół godziny by stężenie alkoholu we krwi dziecka było takie samo jak we krwi matki!!!
 • piwo jest bezpieczne – nawet piwo bezalkoholowe może zawierać alkohol (0.4 – 0.5%)!!!
 • FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) dotyczy tylko patologicznych środowisk – tego rodzaju zaburzenia zdarzają się w każdym środowisku, niezależnie od statusu społecznego, warunków życia – ich przyczyną zawsze jest spożywanie alkoholu w okresie ciąży. W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż dzieci z zespołem Downa!!!
 • FAS można wyleczyć – dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym będą odczuwały jego skutki przez całe życie. Nie da się zupełnie wyleczyć tego schorzenia!!!

To tylko część mitów krążących wśród ciężarnych kobiet. Argumentacja kobiet spożywających w ciąży alkohol jest czasem tak bardzo absurdalna, że trudno uwierzyć w siłę wszechobecnej głupoty. 
Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych(PARPA) wynika, że ok. 30 procent polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży. 

Trzymaj się faktów nie mitów!!!
Twoje dziecko pije to co ty!!!


Niebezpieczeństwa wynikające ze spożywania alkoholu w różnych okresach ciąży:

• Alkohol spożywany w pierwszym trymestrze ciąży może przyczynić się do:
- poważnych uszkodzeń mózgu;
- zaburzeń prawidłowego rozwoju komórek;
- uszkodzeń ważnych organów, takich jak: wątroba, nerki, serce;
- deformacji twarzy;
- poronień.

Alkohol spożywany w drugim trymestrze ciąży może spowodować:
- poronienie  zagrażające twojemu zdrowiu  i życiu;
- uszkodzenie komórek mięśni, skóry, zębów, gruczołów i kości dziecka;
- uszkodzenie mózgu dziecka.

• Alkohol spożywany w trzecim trymestrze ciąży może spowodować:
- zaburzenia w rozwoju mózgu i płuc;
- opóźnienie przyrostu wagi płodu;
- przedwczesny poród.Najczęstszą konsekwencją  picia alkoholu przez przyszłą matkę jest  Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS). 
Co to jest FAS?
Termin ten po raz pierwszy został użyty przez  badaczy amerykańskich D.Smitha i K.L.Jonesa w 1973 roku. Był określeniem tych wszystkich dzieci, które urodziły się z wadami wrodzonymi w wyniku picia przez ich matki alkoholu w czasie ciąży. Diagnoza stawiana jest, jeżeli wiemy, że kobieta spożywała alkohol w ciąży, a dziecko, które przyszło na świat, ma przynajmniej trzy zniekształcenia twarzy - tak zwane pierwszorzędnie objawy dla FAS.


KAMPANIA SPOŁECZNA PRZECIWKO PICIU ALKOHOLU W CIĄŻY
"WŁĄCZ ŚWIADOMOŚĆ - NIE JESTEŚ JUŻ SAMA !" 

Jak widać wciąż wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji picia alkoholu w ciąży. Zdając sobie z tego sprawę postanowiłam zorganizować kampanię społeczną, która ma na celu nakreślić ten problem. Próbować go w chociaż małym stopniu wyeliminować.
Liczę na przyłączenie się zarówno blogerek jak i Was czytelników !!!
Udostępniajcie linki do tego postu na Waszych stronach na facebooku, piszcie o problemie, wstawiajcie plakat stworzony specjalnie na potrzeby tej kampanii. Możecie go pobrać zarówno ze strony jak i poprosić mnie o jego przesłanie!
BLOGERZY! Napiszcie post specjalny, napiszcie o tym problemie!
Roześlijmy informację o tej kampanii wszędzie gdzie tylko się da.
Nie milczmy. Nie bądźmy obojętni. REAGUJMY!

Każdego, który napisze post wspierający kampanię, artykuł na jakiejś stronie, cokolwiek  wspierającego kampanię proszę o link. 

PLAKAT:


BO O PROBLEMACH WARTO MÓWIĆ GŁOŚNO. 
wpis pobrany od mamalla

5 komentarze

 1. Dobra akcja - popieram. Ze mną na porodówce była dziewczyna, która chwaliła się, jak to w ciąży sobie popijała. Ludzka głupota nie ma granic.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpisuję się pod tym rękami i nogami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super akcja! Przyklaskuje rękami i nogami! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trafiłam tu przypadkiem, czytam Twoje posty po kolei, i trafiam na ten wpis...i jestem zaskoczona, że tak mały odzew mu towarzyszy...W moim zawodowym życiu miałam do czynienia całkiem sporo z dzieciakami, które w ciąży piły. I nieodmiennie boli mnie to, że za nieodpowiedzialność, niedojrzałość i głupotę matki do końca życia kosztami obarczone jest dziecko./ Paulina

  OdpowiedzUsuń